Експерименталният музикант Мирян Колев и деца от аутистичния спектър създават музикалния проект "Интуиция". Чрез изразните средства на интуитивно музициране и свободна импровизация те заедно записват материал, който впоследствие музикантът обработва и превръща в албум.
"Понякога аутистите са смятани за хора със забавено развитие, докато истината е, че те имат както специални потребности, така и уникални умения. Целта на проекта "Интуиция" е да насърчи деца от аутистичния спектър да развиват и развихрят тези умения, като им предложи нови начини на изразяване под формата на музициране с разнообразни инструменти в групов формат.", споделя Мирян Колев.
За разлика от конвенционалната музика с нейните тонални системи и композиционни принципи, интуитивната музика е сравнително слабо позната днес. Тя е близка до свободната импровизация и се базира на създаване на момента без задължителни правила.
"Интуитивното музициране вероятно е прародителят на музиката – зародило се хилядолетия преди да бъде "открито" и дефинирано. То стои в самата основа на музикалността на Хомо Сапиенс. Една от целите на албума е да даде повече видимост на експериментални музикални практики като интуитивната музика и свободната импровизация. Вярвам, че без да се поставят предварително зададени рамки и очаквания, музиката може да бъде изразена директно – точно по начина, по който извира от съзнанието на децата. В случая важни са не музикалните умения, а предаването на емоции чрез звук в чист вид.", допълва Колев.
Съвместното музициране на Мирян Колев и младите участници от Дневния център "Дъга" е уловено от фотографа Росина Пенчева. С "Интуиция" тя за пореден път навлиза в територия, където рядко стъпва фотообектив и успява да запечата бързо прелитащите моменти на творческия процес. Фотоесето ѝ, както и музикалният албум на Мирян са в пълно съзвучие с мисията на инициираната от нея платформа "Улавяме творчеството" (Capturing Creativity), която запознава публиката с процеси на съзидание в неочаквана обстановка и насочва вниманието към важни социални теми.
Кадрите могат да бъдат видени в сайта на "Улавяме творчеството".
"Идеята на музиканта Мирян Колев и албума "Интуиция" – продукция на платформата Capturing Creativity е да насочи лъч светлина към вълнуващите вселени, стаени у често мълчаливите и наглед чудновати деца, както и да сподели със света тяхното творчество.", споделя Росина Пенчева.
Незаменим партньор в създаването на албума "Интуиция" е сдружение "Асоциация Аутизъм", с чиято помощ се включват младите участници от Дневния център за работа с деца от аутистичния спектър "Дъга" в София. Сдружението е основано през 2003 г. от родители на деца и младежи с разстройства от аутистичния спектър. Негова цел е хората с аутизъм да разгърнат своя потенциал и да пораснат като достойни личности, самостоятелни и добре интегрирани личности в обществото.
Албумът "Интуиция" се представя в различни български градове. След София музикалният проект ще има своята премиера във Велико Търново на 19 октомври от 21 часа в пространството за култура и социални инициативи "ТАМ".
Визуалният артист Росина Пенчева, създател на платформата "Улавяме творчеството" (Capturing Creativity) и музиканта Мирян Колев разказаха в "Артефир" за създаването на албума "Интуиция" и творческия потенциал на децата с аутизъм, разгърнат в музикалния проект.
Проектът "Интуиция" се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" по програма "Социално ангажирани изкуства" в партньорство със сдружение "Асоциация Аутизъм" и фондация "Иновации в културата".
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен отпечатък с интерпретациите си на знакови образи от оперната литература. Дълбоките емоционални превъплъщения, които раздава от сцената намират отклик в уважението и любовта, които публиката ѝ..
Либрето: Тито Рикорди, по едноименната пиеса на Габриеле Д`Анунцио Действащи лица: • Франческа да Римини – сопран • Паоло – тенор • Джовани (Джанчиотто) – баритон • Малатестино – тенор • Остазио – бас • Самаритана – мецосопран • Бианкофорте – мецосопран • Смарагди – мецосопран • Адонела – сопран • Гарсенда • Алтикиара • Сер Толдо • Трубадур •..
Музика: Франческо Чилеа По пиесата на Йожен Скриб и Ернест Льогуве Либрето: Артуро Колаути Първо представление: 6 ноември 1902 г. в Театро Лирико, Милано. Действащи лица: • Адриана Лекуврьор – сопран • Маурицио – тенор • Принц ди Буйон – бас • Принцеса ди Буйон – мецосопран • Мишоне – баритон • Кино – бас •..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия) неговият малко по-млад, но далеч по-чакан у нас братовчед (в червено-черни, а не в червено-бели одежди - съвсем като за пораснали непослушни деца) Пол Рони-Ейнджъл . Фронтменът на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg