Експерименталният музикант Мирян Колев и деца от аутистичния спектър създават музикалния проект "Интуиция". Чрез изразните средства на интуитивно музициране и свободна импровизация те заедно записват материал, който впоследствие музикантът обработва и превръща в албум.
"Понякога аутистите са смятани за хора със забавено развитие, докато истината е, че те имат както специални потребности, така и уникални умения. Целта на проекта "Интуиция" е да насърчи деца от аутистичния спектър да развиват и развихрят тези умения, като им предложи нови начини на изразяване под формата на музициране с разнообразни инструменти в групов формат.", споделя Мирян Колев.
За разлика от конвенционалната музика с нейните тонални системи и композиционни принципи, интуитивната музика е сравнително слабо позната днес. Тя е близка до свободната импровизация и се базира на създаване на момента без задължителни правила.
"Интуитивното музициране вероятно е прародителят на музиката – зародило се хилядолетия преди да бъде "открито" и дефинирано. То стои в самата основа на музикалността на Хомо Сапиенс. Една от целите на албума е да даде повече видимост на експериментални музикални практики като интуитивната музика и свободната импровизация. Вярвам, че без да се поставят предварително зададени рамки и очаквания, музиката може да бъде изразена директно – точно по начина, по който извира от съзнанието на децата. В случая важни са не музикалните умения, а предаването на емоции чрез звук в чист вид.", допълва Колев.
Съвместното музициране на Мирян Колев и младите участници от Дневния център "Дъга" е уловено от фотографа Росина Пенчева. С "Интуиция" тя за пореден път навлиза в територия, където рядко стъпва фотообектив и успява да запечата бързо прелитащите моменти на творческия процес. Фотоесето ѝ, както и музикалният албум на Мирян са в пълно съзвучие с мисията на инициираната от нея платформа "Улавяме творчеството" (Capturing Creativity), която запознава публиката с процеси на съзидание в неочаквана обстановка и насочва вниманието към важни социални теми.
Кадрите могат да бъдат видени в сайта на "Улавяме творчеството".
"Идеята на музиканта Мирян Колев и албума "Интуиция" – продукция на платформата Capturing Creativity е да насочи лъч светлина към вълнуващите вселени, стаени у често мълчаливите и наглед чудновати деца, както и да сподели със света тяхното творчество.", споделя Росина Пенчева.
Незаменим партньор в създаването на албума "Интуиция" е сдружение "Асоциация Аутизъм", с чиято помощ се включват младите участници от Дневния център за работа с деца от аутистичния спектър "Дъга" в София. Сдружението е основано през 2003 г. от родители на деца и младежи с разстройства от аутистичния спектър. Негова цел е хората с аутизъм да разгърнат своя потенциал и да пораснат като достойни личности, самостоятелни и добре интегрирани личности в обществото.
Албумът "Интуиция" се представя в различни български градове. След София музикалният проект ще има своята премиера във Велико Търново на 19 октомври от 21 часа в пространството за култура и социални инициативи "ТАМ".
Визуалният артист Росина Пенчева, създател на платформата "Улавяме творчеството" (Capturing Creativity) и музиканта Мирян Колев разказаха в "Артефир" за създаването на албума "Интуиция" и творческия потенциал на децата с аутизъм, разгърнат в музикалния проект.
Проектът "Интуиция" се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" по програма "Социално ангажирани изкуства" в партньорство със сдружение "Асоциация Аутизъм" и фондация "Иновации в културата".
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg