Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Деня на Кърджали – празнична програма и хуманитарни дейности в града

На 21 октомври се чества присъединяването на Източни Родопи към България

Паметник на Освободителите в Кърджали
Снимка: Божидар Чолаков

21 октомври е празничен за Кърджали. За Деня на града и празничната програма разговаряме в "Нашият ден" с Веселина Тихомирова, зам.-кмет по хуманитарни дейности и социална политика в община Кърджали.

На днешната дата Източни Родопи са включени към територията на България в резултат на Балканската война, затова жителите на Кърджали отдават почит на военните, паднали за освобождението на града.

Целият месец октомври, по думите на зам.-кмета, е изпълнен със събития, посветени на всички вкусове и преживявания. Дружество на художниците в града е показало неизвестни досега творби на 15 кърджалийски творци. Същевременно е организирана изложба с наградени фотографии от XI международен фото салон Пловдив 2024.

Местното разклонение на Съюза на учените в България е отбелязало своята 40-годишнина с тържествена сесия.

За децата в града общината е организирала редица мероприятия – спортни състезания и игри, разкриващи знанията на най-малките за символите и забележителностите в Кърджали, разказва Тихомирова.

Празничното настроение е поддържано от богата фолклорна програма – Национален фолклорен фестивал "Перпера" и спектакъл на ансамбъл "Българе".

Празничната програма продължава с фотоизложба на детския клуб по фотография в града. Днес ще бъдат положени венци пред паметника на ген. Васил Делов и ще се проведе празнично шествие из града, съобщава зам.-кметът.

Основните задачи на общината са свързани с подобряване качеството на живот и социалните услуги в града, заявява Тихомирова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Видеоклипове борят замърсяването на околната среда

Информационната кампания "Промени Картинката" дава фактите за глобалния проблем със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове, както и за бъдещите инициативи и за ролята на изкуството и социалната ангажираност. За поредна година НАТФИЗ "Крьстьо Сарафов" се включва в инициативата. Девет екипа от студенти във втори курс по..

публикувано на 21.10.24 в 18:48
Любен Домозетски и Аделина Филева

Отражение на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век

"Европа в България" е изложба, която проследява oтражението на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век. Кураторът на експозицията Любен Домозетски коментира, че диалогът между България и Европа в разглеждания период е изключително динамичен, многостранен, непрекъснат. Разкрива се сложна и..

публикувано на 21.10.24 в 17:59
Мария Колева

Антон Митов представя: Мария Колева – всички си мълчим и това е тъжно

Живее в град Кърджали и работи в регионалната станция на БНР – Кърджали. Свири на цигулка и пее.   Завършва езиковата гимназия в родния си град и мечтае да учи право. Вместо това заминава за Америка, където завършва класическо пеене с профил госпъл и джаз. Работила е в увеселителния парк на Доналд Тръмп. Участвала е във формата "Гласът на България"..

публикувано на 21.10.24 в 15:20
Уилям Шекспир

Изкуството в мен: "Укротяване на опърничавата" от Уилям Шекспир

Уилям Шекспир е определян като най-значимия творец в англоезичната литература въобще. "Главният поет на света" е едно от прозвищата на драматурга. Роден на 23 април 1564 г., Шекспир започва да гради успешна театрална кариера в Лондон след 20-та си година. Той се изявява като актьор, писател и съсобственик на театрална трупа, като от него..

публикувано на 21.10.24 в 14:32
Виктор Караиванов, Луиза Михайлова, Марлена Тодорова, София Михайлова, Владислав Павлов

Тийнейджърът в мен: Марлена Тодорова

Тя е винаги позитивна, никой не я е чувал да повиши глас, да е тъжна или да се сърди! Тя е класическа балерина, театрален хореограф и преподавател по танци, произхождащ от семейство на лекари и режисьори. Тя е майка на първокласник и любител на шантави прически. Тя е Марлена Тодорова .  Марлена споделя, че от съвсем малка е показала..

публикувано на 21.10.24 в 14:26