Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лукс и древни загадки, или нещо за многоликия свят на Сардиния

| обновено на 21.10.24 в 14:02
4
Снимка: en.wikipedia.org

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Terra Култура" журналистът, писател и пътешественик Георги Христов-Муру Хорхе сподели своите впечатления за остров Сардиния, който често бива възприеман като "много скъпо място". Той уточнява: "Там са и яхтите, и селищата на знаменитостите, но това е само една точка на острова, която е придала това разбиране за него, като за много скъпо място. Не е по-скъпо от това да отидеш в Рим или във Венеция."

Георги Христов-Муру Хорхе

Освен с луксозната си страна, Сардиния впечатлява и с дълбоката си древна история. "Говорейки за история и култура, там има паметници от най-дълбока древност – четири вида мегалитни структури." Христов добавя, че дори след дълги години посещения, много туристи не осъзнават историческото богатство на острова. "Познавам хора, които 13 години ходят да почиват по брилянтните плажове на Сардиния и след 13 години разбраха от мен, че този остров има много интересна древна история."

След завръщането си от това "райско място с невероятна култура – и древна, и съвременна", Георги Христов споделя, че първите дни в София са му се сторили "много хаотични". Според него "има природен ред на нещата – има цикли на Земята, има магнетизъм", и затова е важно не само да се завърнем при себе си, но и при природата.


"Много от българските градове дават възможност с малко средства човек да се озове в природа", отбелязва той. Важното, според него, е осъзнатостта. "Звучи някакъв информационен шум, било то радио или телевизия, и дори да не му обърнем внимание, той влиза в нас. Това е енергия и информация и ако не сме съзнателни какво влиза в нас, се чудим после откъде дойде тази нервност и тъга, откъде дойде този стрес."

Повече за древната история на Сардиния може да чуете от разговора в звуковия файл. 

Снимки: en.wikipedia.orgр личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хипотерапията и децата със специални потребности в България

Хипотерапията или, иначе казано, терапевтични активности с помощта на коне е вид рехабилитационна дейност за деца със специални потребности. Доказано е, че терапията с коне подпомага психическото и емоционално развитие при децата, изгражда поведенчески модели, допринася за това те да бъдат по-самостоятелни и пълноценни като възрастни. Ваня Тодорова,..

публикувано на 25.10.24 в 17:24
адв. Валя Гигова (вдясно) и Анелия Торошанова

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата – II част

Всеки може да си избере адвокат, но и адвокатът избира своя клиент, защото никой адвокат не може да бъде принуден да работи на възнаграждения, които не съответстват на авторитета и достойнството на професията.  Ако си търсите адвокат на принципа на най-ниското възнаграждение, рискувате качеството на получената правна помощ.  Противоречат ли на..

публикувано на 25.10.24 в 15:25
 съдия Марияна Кънчева

Конкурентното право на Европейския съюз

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". В това пето издание съдия Марияна Кънчева посвещава  на конкурентното право на..

обновено на 25.10.24 в 13:23

Как да се предпазим от фишинг атаки и да запазим личната си информация в интернет?

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше разгледана темата за киберсигурността, като специален гост беше Теодора Енева, оперативен директор на сдружение "Стартъп Фактори". В разговора тя сподели полезни съвети как да разпознаем фишинг атаките и да защитим личната си информация онлайн. Даниел Креков: Доста хора в..

обновено на 25.10.24 в 11:36

Образование във Франция, кариера в България: Как Френският институт помага на младите таланти

В отговор на нарастващия интерес сред българските студенти към обучение в чужбина, Френският институт в България организира събитие с акцент върху висшето образование във Франция под мотото "Учи във Франция, работи в България". Бранимир Генев, отговорник на представителството "Кампус Франс" в България, сподели в ефира на "Нашият ден" подробности за..

обновено на 25.10.24 в 10:35