Кои са най-честите форми и начини за измама в онлайн пространството, какво представлява социалният инженеринг и как да откриваме подправените банкови сайтове, за да опазим финансите си – разговор в "Нашият ден" с Даниел Креков, председател на Комитета по киберсигурност към Асоциацията на банките в България.
"Доста хора в момент подценяват своята кибербезопасност. Голяма част от тях биха могли да пострадат от това, че някой е влязъл в техния профил в социална мрежа и от тяхно име презентира информация, която изтъква някакви качества например на дадена терористична група.", предупреждава в началото на разговора Креков и призовава слушателите да защитават добре своите социални профили.
Киберизмама може да се случи в сферата на електронното банкиране, на социалната медия или чрез измамен линк, който може да зарази цялото дигитално устройство, пояснява гостът. Различните атаки целят различни ползи за атакуващото лице. Достъп до данните на компютъра, криптиране (заключване) на данни с цел изнудване, достигане до банкова сметка. Креков подчертава, че това са най-често срещаните кибератаки у нас поради невнимание и неинформираност в обществото.
Често срещан метод, прилаган от атакуващите лица, е социалният инженеринг. В тази измамна схема атакуваната жертва е принудена да извърши дадено действие с чувството, че постъпва правилно и сигурно. Ако ви накарат да направите нещо бързо и под паника – например споделяне на лични данни, акаунти и пароли – вероятно става дума за киберизмама, изтъква Креков.
От особена важност е при съмнителни линкове да се проверява домейнът, тъй като измами с подправени сайтове са особено разпространени, по думите на експерта.
Киберизмамите могат да стигат до крайности, подвеждайки даден човек да преведе пари към съмнителна сметка или към терористична организация, което веднага се превръща в повод за разследване на невинното лице, по думите на Креков.
Банките са добре защитени, защото инвестират сериозно в системите си за сигурност. Ето защо човешкият фактор е най-уязвимата част от банковата система и предпазни мерки като двуфакторната идентификация са задължителни за всеки потребител. От януари 2025 в България ще бъде приложена строгата европейска регулация DORA, която ще повиши още повечефинансовата киберисгурност.
Креков предупреждава, че, ако от дадена банка потърсят потребител по телефона и изискат от него да сподели своите парола и юзърнейм, най-вероятно става въпрос за телефонна измама.
В края на разговора Креков апелира да бъдем бдителни, когато оперираме с личните си данни в интернет, използваме онлайн банкиране или пазаруваме онлайн.
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg