Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По пътя "Камино де Сантяго"

7
Дора Давидова
Снимка: Личен архив

Много хора тръгват на път, за да избягат от себе си, а някои – за да се настигнат. За пътя "Камино де Сантяго" разказва в "Нашият ден" Дора Давидова – православна християнка и пилигрим.

Давидова споделя, че е учител, специален педагог и медицинска сестра, но психическото и работно натоварване я подтиква към духовното пътуване Ел Камино.  

Ел Камино е система от маршрути, които водят до катедралата в Сантяго де Компостело в Северозападна Испания, където се съхраняват мощите на апостол Яков.

Много хора вървят по тези маршрути с цел да се поклонят на светите мощи, като повечето от тях са католици, но има представители на всички религии, разказва Давидова, която възприема пътя като духовна цел.

Първата част от маршрута на Дора Давидова е започнал от Сен-Жан-Пиед-де-Порт и е завършила в Памплона, известна със своите кориди.

"Самият път те води. Всичко, което се случва е като Божие чудо.", споделя Давидова

По време на пътуването човек разполага с паспорт, който попълва ежедневно в местата, където се отбива. Има фирми, които организират транспорта на багажа до различни точки. Пансионите, в които отсядат хората, вървящи по маршрута, се наричат албергета, но в тях може да се остане само за една нощувка – целта е придвижването напред.

"Камино де Сантяго" е с дължина 820 км, като Давидова не успява да извърви едва около 100 от тях поради боледуване.

Разказът за изключително преживяване по пътя "Камино де Сантяго" ще продължи в бъдещо издание на рубриката "Епизоди от живота".

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

Снимки в галерията  – Дора Давидова 
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04