Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социологът Стефан Георгиев: Кампаниите се капсулират около твърдите ядра на партиите

| обновено на 23.10.24 в 10:13 | Интервю
Стефан Георгиев
Снимка: Стопкадър БНТ

В рубриката "Темите на деня" в предизборната седмица гостува социологът Стефан Георгиев, който анализира философията на гласоподаването в контекста на предстоящите избори. 

В предаването "Нашият ден" той изрази мнение, че ценностният подход би трябвало да е водещ в политическите процеси, но в последните години наблюдаваме отстъпление от него. Според Георгиев политическите партии би следвало да представят предложения за управление, основаващи се на ясни ценности – било то либерални или социални. Въпреки това, през последните години се налага по-прагматичен подход, с акцент върху експертни решения, което изтласква идеологиите и ценностите на втори план.

Георгиев отбеляза, че настоящата предизборна кампания не се отличава съществено от предишните. Разговорът между партиите е "обезценностен" и липсват ясни ценностни ориентири. Кампаниите се концентрират основно върху "твърдите ядра" на избирателите, без да се стремят да достигнат до широката маса от граждани.

Той подчерта, че тази кампания, макар на пръв поглед да прилича на предходните, има своите особености. Основен лайтмотив, сред някои от политическите играчи, е борбата за преразпределение на силите, което прави предстоящите резултати още по-интересни, особено при очаквано ниска избирателна активност.

Георгиев посочи и ниската избирателна активност при неотдавнашните избори за районни кметове като индикатор за намалена мобилизация и отслабен капацитет. Той заключи, че политическите кампании трудно могат да привлекат нови избиратели, наричани периферия, и по-скоро се фокусират върху възпроизвеждане на минали резултати.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05