Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медийната грамотност: Ключ към критично мислене и дигитална безопасност

Образователната система и медийната грамотност в България: Къде сме и накъде вървим?

| обновено на 23.10.24 в 11:10

На 23 октомври стартира годишната Национална конференция по медийна грамотност, организирана от Коалицията за медийна грамотност. Основната цел на форума е да направи преглед на постигнатото в сферата на медийната грамотност в България, както и да насърчи сътрудничеството между организациите, които работят за повишаване на уменията в тази област. В центъра на вниманието е обединението на усилията за ефективна работа с различни таргет групи, избягване на дублирането на проекти и методики, както и улесняване на процеса на сътрудничество.

Председателката на Коалицията за медийна грамотност, Кристина Христова, даде изчерпателно интервю преди събитието, като обясни какво означава да бъдеш медийно грамотен в днешния дигитален свят. "Медийната грамотност е широк набор от умения," сподели тя. В основата на този набор стои критичното мислене – способността да анализираме информацията, която ни залива ежедневно, и да не приемаме всичко за даденост. Христова подчерта, че всяка информация трябва да бъде проверена и подложена на критичен анализ от самите нас, за да избегнем заблудата и манипулацията.

В ефира на "Нашият ден" тя обясни, че медийната грамотност обаче не се изчерпва само с критичното мислене. Включва също така умението да общуваме онлайн безопасно, да разпознаваме измамни профили и заплахи, както и да защитаваме личните си данни. Христова наблегна и на важността от познаването на авторското право и избягването на неговото нарушаване, което е ключов аспект от грамотността в интернет ерата.

Една от основните теми, които се обсъждат на конференцията, е защо България изостава в областта на медийната грамотност. "Причините за това са свързани основно с образователната ни система, която не стимулира критичното мислене", коментира Христова. Тя обясни, че в училищата в България учениците са поставени в ролята на пасивни потребители на информация, вместо да бъдат насърчавани да изразяват своето мнение и да се ангажират с активен анализ на света около тях. Според Христова това води до липса на желание у младите хора да опознават света и да задават въпроси, което е в основата на критичното мислене.

"Децата вече намират информация в интернет, но големият въпрос е как да я разпознават като достоверна и да я анализират," отбеляза Христова. Тя подчерта, че основната цел на образователната система трябва да бъде да научи младите хора как да се ориентират в огромния обем от информация, която им е достъпна, и да отсяват истината от лъжата.

По време на конференцията Коалицията за медийна грамотност представи своята инициатива за проучване на наличните проекти, свързани с медийната грамотност, в интернет пространството. Целта е да се установи кои организации работят по темата, с кои целеви групи и в какви региони на страната. "Темата е огромна и изисква огромни ресурси, затова е важно да не се преповтаряме и да не работим само с едни и същи таргет групи", сподели Христова. Тя подчерта важността на партньорството между различните организации, за да се постигне по-ефективен и координиран подход в обучението по медийна грамотност в България.

Тази годишна конференция предоставя платформа за обмен на идеи и добри практики, която ще подпомогне общите усилия за подобряване на медийната култура в страната и насърчаване на едно по-безопасно и информирано общество.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хипотерапията и децата със специални потребности в България

Хипотерапията или, иначе казано, терапевтични активности с помощта на коне е вид рехабилитационна дейност за деца със специални потребности. Доказано е, че терапията с коне подпомага психическото и емоционално развитие при децата, изгражда поведенчески модели, допринася за това те да бъдат по-самостоятелни и пълноценни като възрастни. Ваня Тодорова,..

публикувано на 25.10.24 в 17:24
адв. Валя Гигова (вдясно) и Анелия Торошанова

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата – II част

Всеки може да си избере адвокат, но и адвокатът избира своя клиент, защото никой адвокат не може да бъде принуден да работи на възнаграждения, които не съответстват на авторитета и достойнството на професията.  Ако си търсите адвокат на принципа на най-ниското възнаграждение, рискувате качеството на получената правна помощ.  Противоречат ли на..

публикувано на 25.10.24 в 15:25
 съдия Марияна Кънчева

Конкурентното право на Европейския съюз

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". В това пето издание съдия Марияна Кънчева посвещава  на конкурентното право на..

обновено на 25.10.24 в 13:23

Как да се предпазим от фишинг атаки и да запазим личната си информация в интернет?

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше разгледана темата за киберсигурността, като специален гост беше Теодора Енева, оперативен директор на сдружение "Стартъп Фактори". В разговора тя сподели полезни съвети как да разпознаем фишинг атаките и да защитим личната си информация онлайн. Даниел Креков: Доста хора в..

обновено на 25.10.24 в 11:36

Образование във Франция, кариера в България: Как Френският институт помага на младите таланти

В отговор на нарастващия интерес сред българските студенти към обучение в чужбина, Френският институт в България организира събитие с акцент върху висшето образование във Франция под мотото "Учи във Франция, работи в България". Бранимир Генев, отговорник на представителството "Кампус Франс" в България, сподели в ефира на "Нашият ден" подробности за..

обновено на 25.10.24 в 10:35