Смяната на житейския фокус е в основата на опита, който Дарин Стойков ще сподели по време на събитието TEDxSofia ED, което предстои на 1 ноември в Дом на киното под мотото "Ако имах едно училище".
След повече от 20 години в сферата на корпоративните комуникации Стойков решава да превърне страстта си към добрата храна в професия и да изследва емпирично хранителните съставки, взаимодействието им с тялото, храносмилането, физическата активност и дълголетието.
Дни преди да се изяви като лектор на TEDxSofia ED, Дарин Стойков споделя в "Нашият ден" за личния си път към здравословното хранене като кауза.
Стойков се научава да готви около на около 30-годишна възраст и посвещава десет години на това да усъвършенства кулинарните си умения. На 42 години гостът започва да готви за други хора, а на 48 се научава да различава яденето от храненето.
Яденето, по думите на Стойков, е неосъзнат процес, задоволяващ базисните нужди на организма. Храненето, от друга страна, е свързано с осъзнаване и планиране.
За правилното хранене, отговарящо на индивидуалните нужди на всеки човек, е нужна проста математика, която изчислява количеството и съотношението на протеини, мазнини и въглехидрати, обяснява Стойков.
Тялото реагира с чувство на благодарност на подобна промяна – с повече енергия, издръжливост и възможности за приятна активност, споделя гостът, според когото разходката е най-универсалната и приятна опция за здравословно движение.
Здравословното хранене променя не само отношението към собственото тяло, но и към околните, по думите на Стойков. Ако човек тръгне в тази посока, ще добави години към своя живот и живот към своите години, обобщава гостът.
Инфлуенсърите в социалните мрежи изтъкват предимствата на био храните , които обаче са безумно скъпи. Стойков подчертава, че няма доказана разлика във въздействието върху организма на органичните продукти и тези, създадени отговорно в индустриални условия.
Ако имаше училище, Стойков би учил децата на хранене, защото това е нещо, което обича, разбира и умее. – за образованието в неговия много широк смисъл.
Как да се грижим за тялото, така че то да се грижи за нас – това ще сподели Стойков в своята 15-минутна лекция на 1 ноември в Дом на киното в рамките на TEDxSofia ED.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg