Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да разказва съвременният музей

Какъв е музеят, в който искаме да отидем поне няколко пъти, в който не се чувстваме като гледащи прашни артефакти, който ни притегля емоционално и едновременно ни поднася точна информация? На колко много условия трябва да отговаря съвременният музей, колко е важен погледът на куратора, как да се комуникира по-успешно с публиката? 

На тези въпроси търсим отговор с Весела Герчева, създателка на концепцията на първия детски музей у нас "Музейко" и директор на новата магистърска програма на Нов български университет "Съвременни музейни експозиции в исторически и археологически музеи", и Пламен Петров, изкуствовед и директор на Художествената галерия в Казанлък.

"Има някакво раздвижване на сцената, но е факт, че музейните институции са сякаш изтърбушени от интелектуален потенциал и няма достатъчно експерти, за да можем да се придвижим напред. Музейните специалисти се справят със собствени сили и има много път, който да извървим", казва Пламен Петров.

"Аз категорично виждам напредък – казва Весела Герчева – особено спрямо преди петнайсет години, когато създавахме "Музейко". Има невероятни места, на които можем да отидем. За мен винаги концепцията и идеята вървят преди парите. Финансирането следва идеите. Разбирам какво е да няма пари за елементарни нужди, но повечето хора успяват да намерят финансиране за идеите си."

"Новите медии са важни, но наблюдавам все повече, че сериозните музеи започнаха да се отдръпват. Музеите трябва да са място за почивка от дигиталното. Хората да могат да общуват с картините на живо е особено важно." – обяснява Пламен Петров

"Разказът за предметите в музеите е в основата на новата магистърска програма – казва Весела Герчева. – Съществено е да можем да разказваме какво тези предмети означават. Ще се включат и трима лектори от Америка, за да се научим да работим върху този разказ. Често има свръхупотреба на предмети и картини, но това не компенсира разказа, той е избор и творчество."

Чуйте Весела Герчева и Пламен Петров в "Какво се случва".

Снимка – Нов български университет - "Съвременни музейни експозиции в исторически и археологически музеи" и ХГ Казанлък
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15