Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живописецът на Родопите в галерия "Райко Алексиев"

Изложбата отбелязва 80 години от рождението на художника Симеон Николов – до 6 ноември

Доц. Сузана Николова
Снимка: СБХ

Изложба живопис в галерия "Райко Алексиев" отбелязва 80 години от рождението на художника Симеон Николов, който напусна този свят преди две години.

За експозицията, която може да бъде видяна до 6 ноември, в "Артефир" разговаряме с изкуствоведа доц. Сузана Николова, дъщеря на художника.

Доц. Николова споделя, че баща ѝ си е представял изложбата години наред, подбирал е платна и е мечтаел да ги изложи именно в галерията към СБХ "Райко Алексиев" – пространство, което изисква плътност и съдържателност на творбите. Николов е бил дългогодишен член на СБХ и е изпитвал голямо уважение към институцията и нейното културно значение, подчертава гостът.   

Характерът на юбилейната експозиция в памет на Николов е ретроспективен, като в галерията могат да бъдат видени картини от 70-те години до 2022 година. Творбите са подбрани от различни места – смоленската художествена галерия, РИМ "Стою Шишков" – Смолян,  частни колекции и ателието на художника.

В спомените на своята дъщеря Симеон Николов е работлив човек с характер и уединен в ателието си художник, чиято муза никога не го напуска.

Ранното му творчество е вдъхновено от новата предметност, немското изкуство и неговата дистанцираност. По-късните творби на Николов са различни – топли и слънчеви.

Симеон Николов е значим художник и негови творби има както в Националната галерия, така и в чужбина. Името му присъства в редица частни колекции и домове, споделя доц. Николова, която работи върху монография, посветена на баща ѝ.

Живописецът на Родопите, както е наричан Николов, е роден в Ксанти, Гърция, но малко след това семейството му се заселва в смоленското село Габрица. Николов има щастливо детство в Родопите и рисува от малък. В ранните си творчески години работи като сценограф в Родопския драматичен театър, където усвоява тайните на сценичното пространство и осветлението. След това младият художник е приет специалност "Плакат" при проф. Петър Михайлов, разказва доц. Николова.  

По подбора на произведенията и формирането на изложбената концепция доц. Николова работи с проф. Свилен Стефанов. Рекламните материали и информационните пана са дело на Стефан Чурчулиев, а Елвис Янков е автор на видеото, което се излъчва в залата.

Симеон Николов е изпълнявал длъжността на главен художник на Смолян и сериозно е допринесъл за облагородяването и естетическото излъчване на града в годините на неговото модернизиране, изтъква доц. Николова.

Повече за пейзажите, които са само повод за по-дълбоко творческо проникновение – чуйте в звуковия файл:



По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Археологическият музей в Сандански в действителната и виртуална реалност

Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан.  В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..

обновено на 03.05.25 в 15:59

Розенкранц и Гилденстерн оживяват в Народния театър

Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..

публикувано на 03.05.25 в 09:05
Алина Караханова, Тамер Левент, Александър Ал. Хаджихристов и Любомир Славков

Награда за българска книга в Турция

По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул.  Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..

публикувано на 02.05.25 в 16:04
Иво Милев и Емил Стойчев

Изложба на Иво Милев в галерия "Харта"

Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..

публикувано на 02.05.25 в 15:07

Литературният кораб на 90-те

Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..

публикувано на 02.05.25 в 14:30