Изложба живопис в галерия "Райко Алексиев" отбелязва 80 години от рождението на художника Симеон Николов, който напусна този свят преди две години.
За експозицията, която може да бъде видяна до 6 ноември, в "Артефир" разговаряме с изкуствоведа доц. Сузана Николова, дъщеря на художника.
Доц. Николова споделя, че баща ѝ си е представял изложбата години наред, подбирал е платна и е мечтаел да ги изложи именно в галерията към СБХ "Райко Алексиев" – пространство, което изисква плътност и съдържателност на творбите. Николов е бил дългогодишен член на СБХ и е изпитвал голямо уважение към институцията и нейното културно значение, подчертава гостът.
Характерът на юбилейната експозиция в памет на Николов е ретроспективен, като в галерията могат да бъдат видени картини от 70-те години до 2022 година. Творбите са подбрани от различни места – смоленската художествена галерия, РИМ "Стою Шишков" – Смолян, частни колекции и ателието на художника.
В спомените на своята дъщеря Симеон Николов е работлив човек с характер и уединен в ателието си художник, чиято муза никога не го напуска.
Ранното му творчество е вдъхновено от новата предметност, немското изкуство и неговата дистанцираност. По-късните творби на Николов са различни – топли и слънчеви.
Симеон Николов е значим художник и негови творби има както в Националната галерия, така и в чужбина. Името му присъства в редица частни колекции и домове, споделя доц. Николова, която работи върху монография, посветена на баща ѝ.
Живописецът на Родопите, както е наричан Николов, е роден в Ксанти, Гърция, но малко след това семейството му се заселва в смоленското село Габрица. Николов има щастливо детство в Родопите и рисува от малък. В ранните си творчески години работи като сценограф в Родопския драматичен театър, където усвоява тайните на сценичното пространство и осветлението. След това младият художник е приет специалност "Плакат" при проф. Петър Михайлов, разказва доц. Николова.
По подбора на произведенията и формирането на изложбената концепция доц. Николова работи с проф. Свилен Стефанов. Рекламните материали и информационните пана са дело на Стефан Чурчулиев, а Елвис Янков е автор на видеото, което се излъчва в залата.
Симеон Николов е изпълнявал длъжността на главен художник на Смолян и сериозно е допринесъл за облагородяването и естетическото излъчване на града в годините на неговото модернизиране, изтъква доц. Николова.
Повече за пейзажите, които са само повод за по-дълбоко творческо проникновение – чуйте в звуковия файл:
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg