Хипотерапията или, иначе казано, терапевтични активности с помощта на коне е вид рехабилитационна дейност за деца със специални потребности. Доказано е, че терапията с коне подпомага психическото и емоционално развитие при децата, изгражда поведенчески модели, допринася за това те да бъдат по-самостоятелни и пълноценни като възрастни.
Ваня Тодорова, председател на фондация "Можем заедно", е един от специалистите с дългогодишен опит в тази област. Тя извършва хипотерапевтични дейности с десетки деца в конна база "Ахил", на която е собственик.
Конната база съществува от 10 години и е един от малкото подобни центрове в България, които обръщат внимание на децата със специални потребности. Преди година екипът се изправя пред предизвикателство. Земята, която се ползва за терен под наем, е обявена от собствениците за продажба. Организира се кампания за спасяването на конната база. Отзовават се, преди всичко, индивидуални дарители и благодарение на тях е събрана определена сума, която подпомага закупуването на имот. От май месец, тази година, конната база е на своето ново местоположение, близо до центъра на село Бистрица.
Понастоящем мястото е в процес на доизграждане. Следваща цел на Ваня е превръщането му в център за деца със и без специални потребности, където, освен терапевтичните активности с коне, да се провеждат различни творчески работилници в обособен детски кът, в който всички деца да общуват и играят заедно. Екипът все още се нуждае от подкрепа. Всеки желаещ може да открие повече информация, като посети интернет страницата на фондация "Можем заедно".
Катрин Димитрова разговаря с Ваня Тодорова в "Познати и непознати".
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg