Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на село Охрид – продължаваме да поддържаме духа на селото

Село Охрид се намира в община Бойчиновци, област Монтана. То е красиво селце, дълго около 4 километра и в него живеят над 300 човека. Къщите са разположени по двата бряга на река Ботуня, в полите на планина Пъстрина.

Според историците на място на селото е имало живот още по време на траките. По римско през него минавал оживен път от Лом и Оряхово за Враца.


През 1861 г. в селото била издигната черквата "Свети Димитър". След Освобождението селяните надградили вкопаната в земята черква и тя се извисила с каменните си стени над къщите. За да се знае кога се задава празник, жителите на селото поръчали да им отлеят камбана чак в Грузия. Камбаната била доставена с кораб по Дунав до пристанището в Лом и оттам с каруца пристигнала в селото. Днес грузинската камбана е само ценен експонат. Преди години се пукнала и я свалили. На нейно място е поставена нова камбана.


За миналото и настоящето на село Охрид и неговите жители разказват читалищния секретар Галина Николова, Галя Георгиева - председател на пенсионерския клуб, Трифон Денков - кмет на село Охрид, Светла Лефтерова, Янка Иванова, Тодорка, баба Тотка и баба Иванка, Елена и Стефани, Димитранка, Димитър Генадиев и Евелина Матева - кметски наместник на съседното село Пали лула.



Снимки: Валери Лекова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Електрически далекопровод в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..

публикувано на 24.01.25 в 14:35
Мария Петрова

Кои са правните предизвикателства пред електронното здравеопазване

Медицинското право е известно в обществото най-вече с т.нар. "дела за лекарски грешки". Медицинското право обаче включва много по-широк аспект от дейности – като започнем от електронното здравеопазване, минем през употребата на изкуствен интелект в здравеопазването, разчитането на всички изследвания – образни и лабораторни, медицинския туризъм,..

публикувано на 24.01.25 в 12:40

За "Шенген", "дубайски шоколад" и "санитарен кордон" – знаковите думи на 2024 година

"Шенген" с 37%, "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете са знаковите думи и изрази на 2024 година за България. Така гласуваха хората в традиционното проучване на обществените нагласи "Думи на годината с Как се пише?"  След тях сред първите десет са "Гунди", която беше на косъм да влезе в челната тройка, "избори",..

публикувано на 24.01.25 в 12:07

Бърдарски геран – сърцето на банатската българска култура

Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура и традиции, то продължава да бъде място, където миналото и бъдещето се срещат. Ето какво разказаха Ралица Моллова и Мариела Калчева за живота, инициативите и мечтите на общността в селото...

обновено на 24.01.25 в 11:35

Гайдарят от Украйна, който вдъхновява ново поколение музиканти в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър..

обновено на 24.01.25 в 09:31