Кои са днешните будители? Съществуват ли изобщо хора, които се стремят да събудят обществото? Какво ги подтиква? Събудени ли сме изобщо?
Днес думата "будител" сякаш звучи като отминало ехо от миналото, но тези личности не са изчезнали. Те напомнят, че силата на един народ не се корени в неговите институции или материални богатства, а е по-дълбока – тя е в духа, в човешкото и в простото. Будителите са хората, които неуморно работят, за да вдъхнат живот на истинските ценности, да ни донесат духовна и интелектуална свобода в свят, потънал в информационно пренасищане и повърхностни стремежи.
"Заспалият народ" е картина, която става особено явна, когато видим ниската избирателна активност от последните избори. Това е знак за общественото състояние – недоверие, усещане за липса на смисъл и посока. Гласът на хората е тяхната сила, но когато не вярват, че ще бъде чут, той остава тих.
Надявам се, че това "заспиване" не е просто пасивност, а реакция на дългогодишно чувство за застой и липса на свързаност между гражданите и техните лидери. В този смисъл будителите са тези, които се стремят да върнат доверието и да покажат на хората, че техният глас е важен, че всяко участие има сила.
Будителите днес са изправени пред задачата да събудят общество, което често се чувства изоставено. Те се опитват да преодолеят безразличието и да докажат, че будността не е само индивидуален избор, а обща цел. Тази борба е трудна, но миналото показва, че с постоянство и искрена грижа за общността е възможна промяна.
Съвременните будители са учителите, които избират пътя на просветлението пред стабилната професионална кариера и вдъхват знание и ценности в младите. Те са хора като Михаела Танева от училището в Осойца, която извън учебните часове показва на децата любов към природата и им изгражда социално-емоционални качества, които светът днес често пренебрегва.
Будителите са също и в научните лаборатории и в дизайнерските студия. Млади таланти като Катрин Красимирова и Христина Ивонова от Elektrick.me показват, че креативността и знанието могат да вдъхновяват на световно ниво, представяйки българската култура на международната сцена.
Будителите са и онези доброволци и организации, които се борят за каузи като децата, природата, социалната справедливост. Те са новите носители на духа на съпричастност, взаимопомощ и надежда, вярвайки, че всяко дете, всяка река и всеки човек заслужават достоен живот.
Днешните будители са тези, които избират да действат въпреки трудностите и доказват, че истинското пробуждане идва отвътре – от онова късче от духа, което иска да промени света поне за един човек, за една общност, за една кауза. Те са тихата, но несъкрушима сила на нашето време.
Будителите на нашето време не са герои от учебниците – те са сред нас.
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..
За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..
За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..
Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg