Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медицинските изделия за кислородотерапия ще бъдат заплащани от НЗОК от 1 ноември тази година

Снимка: Рixabay

Безплатно кислородочеление в домашни условия – интервю в Lege Artis с проф. Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести.

Проф. Петкова е тазгодишният носител на отличието "Лекар на годината" за град Варна.

"Приемам отличието с ясното разбиране, че то е за екипа на клиниката, която ръководя, който постига добри резултати в диагностично-лечебната работа и обучението на студентите", коментира признанието гостът.

В предаването прозвучава официален отговор от страна на НЗОК на запитване, отправено от екипа на предаването, относно датата, от която ще стартира програмата за отпускане на медицински уреди за домашно кислородолечение.

Медицинските изделия, заплащани от НЗОК, ще бъдат достъпни от 1 ноември 2024 година. Те ще бъдат предписвани чрез електронни протоколи, съгласно известни изисквания на НЗОК при кислородолечение на хронична хипоксемична дихателна недостатъчност в извънболничната помощ. Електронните предписания ще бъдат отпускани от аптеки, сключили договор с НЗОК.

В "Държавен вестник" предстои да бъдат обнародвани условията и редът за изменения, отнасящи се до процедурата.  

Проф. Петкова уточнява, че засега е предвидено експертни комисии в центрове към университетските бази в страната да правят оценка и подбор на пациентите, нуждаещи се от домашно кислородолечение. След този пилотен период пациентите ще бъдат проследявани от специалисти в специализираните болници за белодробно лечение, по думите на госта.

Специалистът подчертава, че пациентът и неговите близки трябва да бъдат обучени как се работи с кислороден концентратор и как се проследяват ефектите. Кислородолечението е немедикаментозно, но ако бива прилагано неправомерно, може да предизвика тежки усложнения за пациента, заявява проф. Петкова.

Пациентите, нуждаещи се от домашно кислородолечение, ще получават стационарни кислородни концентратори, но и бутилка с кислород, която ще им позволи да бъдат мобилни.

В края на разговора проф. Петкова запознава слушателите с акцентите от проведения Девети конгрес на Българското дружество по белодробни болести.

Чуйте целия разговор в звукоивя файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12