Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени от обещанията на руския цар, повторно се преселват в Русия, в историко-географската област Таврия, днес в пределите на Украйна).
Потомците на някогашните български преселници днес отново живеят в "страшно време", започнало през 2014 г. с военните действия в Донбас. През март 2022 г. Наталия решава да пристигне в България, при сина си, който е завършил висшето си образование и работи тук и за да изведе от окупираните територии на сигурно място племенницата си. Съпругът и възрастните им родители остават в родното си място. "Ако стане нещо, детето да има макар един жив родител", мисли Наталия.
В България е посрещната и настанена от хората от "Родолюбец" – Културно-просветно дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи, и е дълбоко благодарна за топлотата и грижите им. Самата тя заедно с близките си, които са тук, днес активно се включва в дейността им.
В Украйна Наталия е била начална учителка в училището, разположено между родното село Богдановка и Степановка, където е омъжена. В България започва всичко отначало – работи като социален работник в Българския червен кръст и фондация "За нашите деца". Учи се да говори съвременен книжовен български език "по софиянски". Чувства се добре, особено харесва планините и София, където вижда бъдещето си. "Лично аз някак наполовина се усещам (тук), половина сякаш и аз съм, нещо ми е близко, родно, но от другата страна разбирам, че не съм цялото тук, щото там съм се родила…", споделя Наталия.
Целия разговор чуйте в звуковия файл
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..
Европейският съюз и политиката на Европейската комисия, свързана с безопасния за децата интернет, отдавна е намерила израз в различни директиви. Европейската стратегия за по-добър интернет за децата по същество е всеобхватен подход за гарантиране на защитата, уважението и овластяването на децата и младите хора онлайн. Със Закона за цифровите услуги бяха..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в Александровска болница доц. Жана Казанджиева. Диалогът в поредното издание "За здравето" протече на няколко нива с различни сюжети. Първо отделихме внимание на външните фактори, които влияят на..
Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg