Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени от обещанията на руския цар, повторно се преселват в Русия, в историко-географската област Таврия, днес в пределите на Украйна).
Потомците на някогашните български преселници днес отново живеят в "страшно време", започнало през 2014 г. с военните действия в Донбас. През март 2022 г. Наталия решава да пристигне в България, при сина си, който е завършил висшето си образование и работи тук и за да изведе от окупираните територии на сигурно място племенницата си. Съпругът и възрастните им родители остават в родното си място. "Ако стане нещо, детето да има макар един жив родител", мисли Наталия.
В България е посрещната и настанена от хората от "Родолюбец" – Културно-просветно дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи, и е дълбоко благодарна за топлотата и грижите им. Самата тя заедно с близките си, които са тук, днес активно се включва в дейността им.
В Украйна Наталия е била начална учителка в училището, разположено между родното село Богдановка и Степановка, където е омъжена. В България започва всичко отначало – работи като социален работник в Българския червен кръст и фондация "За нашите деца". Учи се да говори съвременен книжовен български език "по софиянски". Чувства се добре, особено харесва планините и София, където вижда бъдещето си. "Лично аз някак наполовина се усещам (тук), половина сякаш и аз съм, нещо ми е близко, родно, но от другата страна разбирам, че не съм цялото тук, щото там съм се родила…", споделя Наталия.
Целия разговор чуйте в звуковия файл
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg