На 1 ноември – Деня на народните будители – в предаването "Нашият ден" бе излъчено интервю с Яна Кършийска, директор на бургаската библиотека "Пейо Яворов". В разговора тя сподели радостта си от активното присъствие на младите хора в библиотеката, описвайки я като място, което те възприемат като "втори дом".
По нейните думи библиотеката не се ограничава само до предоставянето на традиционни услуги, а се е превърнала в оживено място, където деца, тийнейджъри и студенти могат да се забавляват и общуват. Това създава среда, различна от стандартната тиха библиотека, което според нея показва, че младите днес четат и търсят знания, но и се учат да се ориентират в огромното количество информация, с която са заобиколени. Тя отбеляза, че днешните младежи имат задачата да отделят същественото сред информационния шум, докато в нейното поколение информацията е била по-оскъдна и търсенето е било предизвикателство.
"Определено младите четат. За мен те са много по-мислещи и аналитични, защото в целия информационен шум, в който живеят, те трябва да отсеят същественото, основното и водещото като информация. Когато аз бях млада, тогава трябваше да търсим информация и нямаше толкова много, сега е точно обратното."
В предаването Яна Кършийска също така посочи впечатляващите резултати на библиотеката за изминалата година – 15 000 новозаписани читатели и над 600 000 посещения, което според нея е плод на добрите условия, които библиотеката предлага. Тя сподели, че е важно да говорим повече за вдъхновяващите примери, които показват, че библиотеките продължават да имат съществено място в обществото. Кършийска вярва, че развитието на тези институции зависи от усилията и ангажираността на хората, които ги поддържат и обновяват.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg