В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков, автор, издател и внук на големия български писател Радичков.
Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков посочва като пример сборника "Свирепо време", който с появата си предизвиква смут в литературната критика, но е приет с вълнение от младите читатели.
Радичков споделя за своята "Книжарница за една книга" – пространство, създадено, за да насочи вниманието върху добри книги, останали в периферията на читателското внимание или пренебрегнати като значимост.
Денят на народните будители Радичков свързва не толкова с конкретни действия, работа и физически препятствия, колкото с чувствата, мислите и способността да изпитваме емпатия към живия човек срещу нас.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За 5-и път днес ще бъде връчена Националната литературна награда "Йордан Радичков" за сборник с разкази. Радичков е роден в близкото до Берковица село Калиманица и гимназиалното си образование завършва в Берковица, поради което писателят остава духовно свързан със северозападния град и там е учредена наградата на негово име.
От Берковица в "Артефир" се включват проф. Боян Биолчев – председател на журито тази година, и Горан Атанасов, за да разкажат как протича конкурсът.
За Националната литературна награда "Йордан Радичков" са номинирани шестима автори – Веселина Седларска за книгата "Животът е тълковен речник", Деян Енев за "60 разказа", Здравка Евтимова за "Луничави разкази", Михаил Стоянов за "Машина за пуканки", Петя Кокудева за "Патагонци, тролове и още мои роднини", Тодор Костадинов за "Разкази против забрава – Анти-некролози".
Номинираните са определени от жури в състав професор Боян Биолчев – председател и членове Костадин Костадинов, Тодора Радева, Горан Атанасов и Силва Хачерян, като тази вечер след финално обсъждане ще бъде обявен лауреатът.
Акад. Биолчев споделя, че не може да открои общия дух между номинираните сборници. Литературата е отворено пространство, където новопоявилият се трябва да се различава, по думите на литературоведа.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Дамян Дамянов е име, без което съвременната българска поезия не може да съществува. Той е роден на 18 чнуари 1935 година в Сливен. Поради печатна грешка някои хора смятат, че е роден на 13 януари. За първи път Дамянов публикува стихотворения през 1949 година. Завършва българска филология в СУ и през 60-те години работи във вестник..
Теодора Велева е вдъхновяваща млада дама – изискана, стилна, много начетена и остроумна, мислеща, вглъбена и образована в духа, аромата и прецизността на древните култури. Тя е чудесен възпитаник на НГДК, естет с нестандартно мислене. Неспирно учеща, натрупала дипломи, ей така между другото покрай заниманията с кризисен политически и какъв ли не..
75 години след смъртта на Джордж Оруел в "Terra Култура" прозвучава откъс от радиокомпозицията на Георги Марков на първа глава от романа "1984". Откъси от романа за Големия другар, както го нарича Марков, са излъчвани по BBC на български език всеки четвъртък. Със запис, съхранен в Златния фонд на БНР, се връщаме в 70-те години на ХХ век, за..
За "Лицемерието на властта" – книга , която прави философски, социологически и художествен по стил опит за осмисляне на причинно-следствените връзки в съвременната българска история, в "Terra Култура" разговаряме с нейния автор д-р Яни Киров . Книгата е историческа, но не в този смисъл, в който хората са свикнали да мислят за историята. Има..
Днес Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" организира ден на отворените врати, като до 14 ч. в Централното фоайе експерти ще представят на посетителите два изключително ценни ръкописа, свързани с глаголицата. Инициативата е част от поредица събития под наслов "Година на глаголицата", с които Библиотеката чества 1180 години от..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg