Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стресът в училище и психичното здраве

Снимка: Pixabay

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес.

В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“ Национално външно оценяване, което определя пътя им, влияят се от равнището на стрес у родителите си. За учителите в последните години се добави още един източник на напрежение – справянето с технологиите и възможността във всеки миг да бъдат обект на наблюдение и заснемане от самите ученици, родители и др.

Хон.ас. Ирина Йончева и гл.ас. Радостина Минина
Разговорът за стреса в училище е част от голямата тема за менталното здраве, която обсъждат в рубриката "Всичко за образованието" гл.ас. Радостина Минина и хон.ас. Ирина Йончева, част от екипа на Центъра за управление на стреса "Соменсо".

На 9 ноември в София "Соменсо" организира среща дискусия за превенцията на проблеми с менталното и физическото здраве, стигмата за ментално здраве и осъзнаването на необходимостта от поемането на лична отговорност за менталното здраве.

Инициативата се провежда с участието на стотина доброволци, които ще популяризират диалога за менталното здраве въпреки притеснението на хората да говорят свободно по темата. Идеята е да се организират регулярни дискусии с участието на популярни личности, които да улеснят разговора.

Гости в първото издание ще бъдат актьорът и преподавател в НАТФИЗ Пенко Господинов, журналистът и телевизионен водещ Димитър Стоянович и световната шампионка по Карате Шотокан Надежда Младенова.

Разговора чуйте в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15