Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първото събитие на "Human Rights Talks" събира активисти и културни дейци в "Топлоцентрала"

| обновено на 06.11.24 в 10:52

На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България.

Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти и всички, които се интересуват от развитието на гражданското общество и темите за правата на човека.

В рубриката "Темите на деня" директорът на Амнести Интернешънъл България Найден Рашков сподели своите очаквания за предстоящото събитие и коментира важността на инициативата. Според него разговорите за правата на човека трябва да са на дневен ред и да засягат цялото общество. "Една от големите теми, които обсъждаме винаги, е накъде сме тръгнали и как се развива нашето общество", сподели Рашков. Той подчерта, че, като гражданско общество, трябва да се застъпваме за онези, които нямат възможност да изразят гласа си, и да се стремим към създаване на партньорства и обмяна на опит, за да постигаме своите цели.

Темите, които вълнуват Амнести Интернешънъл България, не се различават от тези на други граждански организации в Централна и Източна Европа. Страни като Унгария, Молдова и Грузия в момента също са изправени пред предизвикателства, свързани с върховенството на закона и чуждестранното влияние. Но основният акцент остава върху правата на човека – универсални, равни и ненарушими.

"Важно е да помним, че правата на човека са универсални – всички имат право на свобода на изразяване и мирен протест. Ако гражданите са следвали процедурата и са заявили протест, то те имат правото да го проведат", отбеляза Рашков. Чрез тези срещи, от Амнести Интернешънъл България целят да вдъхнат в хората увереността, че протестът е форма на гражданско право, която може да се осъществява с уважение към различията.

Следващото събитие на организацията - "Пиши за права" - е глобална кампания на Амнести Интернешънъл. Това е ежегодна инициатива, в която хиляди активисти от цял свят се включват, пишейки писма до институции, за да защитят хора, чиито права са нарушени.

Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12