Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

| обновено на 06.11.24 в 11:45
Снимка: Дарина Григорова

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата.

Павлин Стоянов подчерта важността на чистия въздух и добрия сън, неща, които често се подценяват в съвременното забързано ежедневие. Според него мнозина страдат от хронична умора и недоспиване, особено когато животът се разкъсва между големия град и природните кътчета на България. “Половината от времето си живеем в София, а другата половина по крайбрежието на Добруджа – усещаме разликата, че в Добруджа се наспиваме бързо”, отбелязва той, акцентирайки върху спокойствието и чистотата на въздуха, които подобряват качеството на живот.

Митовете за крайбрежието на Добруджа са съществена част от разговора, тъй като те според него създават невярна представа за региона. Стоянов обръща внимание на това, че избягва да използва термина "Северното Черноморие", защото думата "Север" внася усещане за студ.  "Това отблъсква хората и подклажда мита, че тук е студено, водата е студена и не става за къпане", споделя той. Реалността обаче е различна – от най-южната точка на България, Резово, до най-северната, Дуранкулак, температурата на водата е еднаква, което прави крайбрежието привлекателно за туристи и през по-топлите месеци.

Друг разпространен мит е свързан с липсата на плажове по крайбрежието в Добруджа. Стоянов категорично го опровергава, обяснявайки, че от Шабла до Дуранкулак се простират непрекъснати пясъчни ивици, които съперничат по красота и удобства на други популярни туристически дестинации.

Темата за работната заетост в района също беше засегната по време на разговора. Стоянов опровергава мита, че в региона няма работни възможности. По неговите думи в близост са разположени известни курорти като "Албена" и "Златни пясъци", които редовно изпитват недостиг на работна ръка. Освен това земеделието в региона предоставя множество възможности за трудова заетост.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20