Над 1200 българи са обжалвали намалена под 50% инвалидност, определена от ТЕЛК. Редица жалби до Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) са изпратени от хора, губещи право на документи от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни – 15 октомври 2024 година, показва проверка на БНР.
В Lege Artis Веска Събева, заместник-председател на Националния съвет за хората с увреждания, коментира новата процедура за получаване на ТЕЛК.
МЗ отчитат през октомври над 4000 решения на ТЕЛК. Финансовият стимул за специалистите, участващи в комисиите, вече е 100 лв, като идеята на повишението е лекарите да бъдат мотивирани да работтя по-качествено и в по-кратки срокове.
"Мислехме, че всичко ще стане много по-лесно, но всъщностне се получава така.", заявява Събева.
Документите не са достатъчно ясни, ТЕЛК комисиите прилагат неясни критерии. Стига се до случаи, в които процентите намаляват от 80% на 0%, изтъква гостът и допълва, че много решения се бавят с месеци. По думите на Събева има комисии, които все още не са свикнали да работят добре с наредбата или се страхуват, че може да бъдат санкционирани.
Събева съветва хората да представят всички документи, които комисията изисква в допълнение. Също така в системата на НЗОК се намират досиетата на пациентите и при съмнения лекарите от комисията могат да подкрепят решенеито си с тази информация, подчертава Събева.
"Заведено е дело срещу МЗ във връзка с лекарствата за епилепсия след 18-годишна възраст, които не се покриват от НЗОК. Надяваме се да съберем повече хора, които да се присъединят към този колективен иск. Няма никакъв фонд, който да подкрепя тези пациенти.", казва още Събева.
Повече за актуалните проблеми в системата за оценяване на ТЕЛК – чуйте в звуковия файл:
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg