Над 1200 българи са обжалвали намалена под 50% инвалидност, определена от ТЕЛК. Редица жалби до Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) са изпратени от хора, губещи право на документи от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни – 15 октомври 2024 година, показва проверка на БНР.
В Lege Artis Веска Събева, заместник-председател на Националния съвет за хората с увреждания, коментира новата процедура за получаване на ТЕЛК.
МЗ отчитат през октомври над 4000 решения на ТЕЛК. Финансовият стимул за специалистите, участващи в комисиите, вече е 100 лв, като идеята на повишението е лекарите да бъдат мотивирани да работтя по-качествено и в по-кратки срокове.
"Мислехме, че всичко ще стане много по-лесно, но всъщностне се получава така.", заявява Събева.
Документите не са достатъчно ясни, ТЕЛК комисиите прилагат неясни критерии. Стига се до случаи, в които процентите намаляват от 80% на 0%, изтъква гостът и допълва, че много решения се бавят с месеци. По думите на Събева има комисии, които все още не са свикнали да работят добре с наредбата или се страхуват, че може да бъдат санкционирани.
Събева съветва хората да представят всички документи, които комисията изисква в допълнение. Също така в системата на НЗОК се намират досиетата на пациентите и при съмнения лекарите от комисията могат да подкрепят решенеито си с тази информация, подчертава Събева.
"Заведено е дело срещу МЗ във връзка с лекарствата за епилепсия след 18-годишна възраст, които не се покриват от НЗОК. Надяваме се да съберем повече хора, които да се присъединят към този колективен иск. Няма никакъв фонд, който да подкрепя тези пациенти.", казва още Събева.
Повече за актуалните проблеми в системата за оценяване на ТЕЛК – чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg