Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отзвук от протеста пред Народния театър

Европейската театрална конвенция застана зад екипа на Народния театър "Иван Вазов"

Снимка: БТА

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле на омраза и насилие.

Водещата на "Артефир" Дарина Маринова, в качеството си на журналист, е очевидец на снощните събития, поради което това издание на предаването прави опит за осмисляне на конфликта и посегателството върху свободата на изкуството.

В "Артефир" се включва актрисата Жана Караиванова, която през 2017 година бе избрана за директор на НФЦ, но след това претърпя дисциплинарно уволнение, поради което заведе дело срещу Министерството на културата.

По думите на Караиванова снощната сцена пред Народния театър е била грозна и трагикомична. Комедията се изразява в липсата на логика и последователност в действията на протестиращите, смята актрисата, която не е присъствала лично на мястото на събитията, но е проследила конфликта от начало докрай.  

Караиванова изтъква, че пиесата "Оръжията и човекът" е играна неведнъж в България, била е дори награждавана, а като драматургично произведение е издадена на български език. 

Чуйте цялото мнение в звуковия файл: 

На телефонната линия на предаването се включва писателят и издател Иван Гранитски, за да защити позицията на СБП, с категоричната заявка, че застава против насилието, като форма на протест.

Преди премиерата СБП изнесе декларация против поставянето на пиесата "Оръжията и човекът" заради обидни за българския народ и героичния подвиг при Сливница моменти в драматургичния сюжет.

Според Гранитски най-важен е въпросът за първопричината, за причинно-следствената връзка, довела до протеста.

По думите на писателя самата пиеса е със скромна художествена стойност, което навежда на мисълта, че някой е поръчал на Малкович да постави именно нея от всички други възможни текстове на Шоу.

"Оръжията и човекът" е поръчана в края на миналия век, за да защити сръбските интереси около Сръбско-българската война – един от най-справедливите, по думите на Гранитски, военни конфликти.

Кому е изгодно това напрежение, е въпросът в основата на проблема, казва Гранитски, който вижда в пиесата опит за провокация и за проверка на това доколко българското самосъзнание може да бъде притъпено.

Чуйте цялото мнение в звуковия файл:    

Европейската театрална конвенция застана зад екипа на Народния театър "Иван Вазов".

Представлението ще бъде играно в обявените дати и публиката ще бъде допусната до него, каза по-рано днес директорът на Народния театър "Иван Вазов" Васил Василев. 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40