По времето на Христос юдеите избягват да общуват с жителите на Самария, които презират, смятайки ги за полуезичници. Желанието на един юдейски законник да изкуси Сина Божи е провалено от разказаната притча за милостивия самарянин. Прекрасната постъпка именно на един самарянин принуждава юдейския законник да се засрами. Отминат с безразличие от свещеника и левита, които съобразно свещенодействата, които изпълняват, би трябвало в най-голяма степен да окажат помощ на нещастния полумъртъв, той вече е загубил напълно надежда, че ще бъде спасен. В този момент по пътя се задава един самарянин, който по никакъв начин не е свързан с ранения пътник. Напротив – между двамата съществува вековна племенна вражда. В този случай, докато своите се оказват чужди, далечните стават близки.
Така на пътя от Йерусалим за Йерихон нещастието на пътника предизвиква милосърдието и искреното състрадание на самарянина, който преодолява съществуващата вражда и не само съчувства на пострадалия юдеин, но единствен му помага, и приема неговото страдание за свое. С тази си постъпка самарянинът остава в историята като символ на християнско милосърдие и въплътена християнска състрадателна любов. Разговор с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в ВТУ "Св. Кирил и Методий".
След няколкогодишно прекъсване, тази година от 4 до 10 ноември във Варна се проведе Седмицата на православната книга. Тя се организира от Варненска и Великопреславска митрополия с подкрепата на Община Варна. По време на форума бяха представени книги, публикувани през последните няколко години. Повече за седмицата научаваме от гл. ас. прот. д-р Сава Кокудев.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg