Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Резиденция баба" представя "Влашките съкровища от Северозапада"

Снимка: facebook.com/events

Рубриката "Разговорът" ни отвежда в дълбините на влашката култура, поменалната обредност и специфичния местен говор. Гост в студиото беше Янина Танева, която сподели впечатленията и резултатите от тазгодишната инициатива "Резиденция баба", проведена в три влашки села.

На 11 ноември в 18:00 ч. в Клуба на пътешественика част от участниците в "Резиденция баба" 2024, както и изследователката на влашката култура и местна жителка на село Делейна, Десислава Божидарова, ще разкажат за преживяванията си и уникалните аспекти на културата, които са открили.

Янина Танева разкри същността на формата „Резиденция баба“, където творци от различни области – художници, дизайнери, артисти, скулптори, музиканти – се настаняват в селата и сътворяват заедно с местните хора. Тази година акцентът е поставен върху културното наследство. Основната задача на участниците е да представят в достъпна форма традициите и историята на влашките села, които често остават извън вниманието на етнологията и официалната културна сцена в България. „В музейната ни концепция тези малки културни малцинства често не присъстват“, отбеляза Танева.

По време на последната среща, проведена в едно от селата, представители на местната власт и читалищата, както и регионални институции, споделят с участниците своите виждания за най-сериозните предизвикателства, пред които са изправени. Според Танева основният проблем, който е бил посочен, е така нареченото "патриотарство". Тя обясни, че това понятие се свързва с ограничаването и налагането на невярна представа за България, което внася външни влияния и изкривява разбирането за истинската културна стойност. „Важно е да се чуе, че това не е гласът на малките хора, а нещо, което е внесено отвън“, посочи тя.

Танева подчерта, че българското Просвещение е исторически процес, свързан с отваряне към света, и напомни за значимостта на културата и духовността като капитал.

Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26