Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Резиденция баба" представя "Влашките съкровища от Северозапада"

Снимка: facebook.com/events

Рубриката "Разговорът" ни отвежда в дълбините на влашката култура, поменалната обредност и специфичния местен говор. Гост в студиото беше Янина Танева, която сподели впечатленията и резултатите от тазгодишната инициатива "Резиденция баба", проведена в три влашки села.

На 11 ноември в 18:00 ч. в Клуба на пътешественика част от участниците в "Резиденция баба" 2024, както и изследователката на влашката култура и местна жителка на село Делейна, Десислава Божидарова, ще разкажат за преживяванията си и уникалните аспекти на културата, които са открили.

Янина Танева разкри същността на формата „Резиденция баба“, където творци от различни области – художници, дизайнери, артисти, скулптори, музиканти – се настаняват в селата и сътворяват заедно с местните хора. Тази година акцентът е поставен върху културното наследство. Основната задача на участниците е да представят в достъпна форма традициите и историята на влашките села, които често остават извън вниманието на етнологията и официалната културна сцена в България. „В музейната ни концепция тези малки културни малцинства често не присъстват“, отбеляза Танева.

По време на последната среща, проведена в едно от селата, представители на местната власт и читалищата, както и регионални институции, споделят с участниците своите виждания за най-сериозните предизвикателства, пред които са изправени. Според Танева основният проблем, който е бил посочен, е така нареченото "патриотарство". Тя обясни, че това понятие се свързва с ограничаването и налагането на невярна представа за България, което внася външни влияния и изкривява разбирането за истинската културна стойност. „Важно е да се чуе, че това не е гласът на малките хора, а нещо, което е внесено отвън“, посочи тя.

Танева подчерта, че българското Просвещение е исторически процес, свързан с отваряне към света, и напомни за значимостта на културата и духовността като капитал.

Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04