Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Празен град" – когато трябва да убиеш брат си, за да продължиш да живееш

Премиерният спектакъл "Празен град" очаква първата си среща с публиката в независимото пространство за култура Yalta Art Room в София. Постановката е на младия режисьор Ахмет Исмаил по пиесата на съвременния драматург Деян Дуковски от Република Северна Македония. Преводът на текста е на Татяна Йолинска.

Пиесата, писана през 2007 година, разглежда последните няколко часа от живота на двама братя, озовали се на срещуположни страни по време на Югославските войни през 90-те години на миналия век.


"Аз още от трети курс в НАТФИЗ се срещнах с текстовете на Деян Дуковски и това ми остана като нещо, което искам да направя, но просто не бях готов за това. Причината да поставя пиесата точно сега, са всичките тези военни действия, които се случват навсякъде. И те се случват, малко или много, между братя – това, което се случва в Русия и Украйна, което се случва в Израел... Затова мисля, че сега е моментът тази пиеса да се направи.

Спектакълът е изграден около идеята за това, че трябва да убиеш брат си, за да продължиш да живееш. Това е водещото в цялата пиеса – то виси над тях като буреносен облак и само чака момента с първата светкавица, за да завали", сподели преди премиерата Ахмет Исмаил.

В представлението участват актьорите Виктор Младенов и Георги Караиванов, които пресъздават напрежението и сложността на взаимоотношенията между двамата братя, чийто живот е разкъсан от войната.

Сценографията е на Доменика Тодорова, композитор - Преслава Божидарова.

Спектакълът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата. 

Премиерните представления на "Празен град" са на 13 и 14 ноември.

Ахмет Исмаил, който отскоро е и технически директор в екипа на Yalta Art Room, разказа в "Артефир" и за започналата DMS кампания в подкрепа на най-младия професионален театър в София.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Желаещите да се включат в кампанията могат да направят дарение на кратък номер 17 777 с текст DMS ART.

Снимки: Димитър Крумов, Виктор Младенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бисер Лазаров

"Следобедът на един фавн" през погледа на Бисер Лазаров

Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров.  Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..

публикувано на 15.04.25 в 17:57
Иво Милев

"Чакай и се надявай" с Иво Милев

"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..

публикувано на 15.04.25 в 17:43

Душата – не просто като метафора

Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..

публикувано на 15.04.25 в 17:28

"Аз, художникът" – ретроспективна изложба на Стефан Гацев в СГХГ

Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986),  пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..

публикувано на 15.04.25 в 16:07

Връзка между човек и природа в новата изложба на Нора Ампова

"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..

публикувано на 15.04.25 в 12:55