Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плурализъм и патриотизъм: Пресечни точки или ново разделение?

| Интервю
Снимка: Георги Нейков, БНР

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се проведе дискусия, разглеждаща основите и границите на национализма, с участието на Василен Василев, докторант по философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ивайло Шопски, един от основателите на пътуващото читалище "Бащино огнище".

Разговорът започна с обсъждане на думите на директора на Народния театър, който заяви: Имаше два свята на патриотизъм, единият беше нашият, в който ние направихме световна кариера. Другият беше отвън, където ние показахме на какво ниво на развитие се намираме в момента.

Шопски се изказа категорично, критикувайки изказването и поведението на директора. "Много е странно и несъвместимо ми звучи този господин, който обруга цяла България и раздели обществото ни на две, да говори за патриотизъм. Може би той е точният пример за антипатриотизъм," заяви той и изрази недоволство от съдържанието на пиесата: "Гледах пиесата в интернет, но преди това съм я чел и на английски, а после и в българския превод. Всичките тези квалификации, които се случва в пиесата, са много скверни и обидни за цялата нация."

Шопски подчерта, че не разбира защо думата "национализъм" е натоварена с негативни конотации: "Няма нищо по-прекрасно от това, човек да е националист и да обича държавата си." Той отбеляза, че политиците умело използват тази тема, за да манипулират общественото мнение. Според него липсата на яснота в политиката е довела до това хората да търсят сигурност в по-консервативни и познати идеи, което е напълно разбираемо.

Василев, който е и преподавател по философия в столично училище, се включи в дискусията, отбелязвайки, че публичният диалог в България често е разделен и лишен от реална комуникация. "Забелязвам в публичното пространство, че ние се делим на – ние, вие – къде с основание, къде, когато говорим, не говорим един на друг, а един през друг. В този смисъл няма публична дискусия, няма дебат", коментира той.

Той се съгласи с Шопски относно липсата на яснота и отчуждеността на българите от политическия процес. "Българинът се чувства отчужден от политическия процес", допълни Василев, подчертавайки, че конструктивният разговор и търсенето на пресечни точки са важни за обществото.

Василев обърна внимание на традициите на българския патриотизъм, като подчерта богатото просвещенско наследство и приноса на личности, основали училища и създали културни институции. "Най-големият принос е плурализмът, да имаме възможност за множество гледни точки, дори ако припомним думите на Левски, целта е да живеем в една демократична република", подчерта той.

Според Василев демократичното общество трябва да се характеризира с аргументирана дискусия и политическо действие, които да вървят ръка за ръка. "За мен е много важно да се опитаме в този разговор да очертаем не само пресечни точки, но и да говорим максимално ясно за важните понятия, да очертаем рамка," каза той.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48