Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Амелия Личева

Функционална грамотност и литература: Какво не достига на българските ученици?

проф. Амелия Личева
Снимка: БГНЕС

В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, разгледа необходимостта от промени в програмите по литература и въвеждането на нови предмети в българските училища в чужбина и страната. 

По думите на проф. Личева, проблемите в съвременното образование по литература са многопосочни. Една от най-сериозните трудности е свързана с разбирането на текстовете от учениците. Това е наблюдавано и в международните изследвания, като PISA, които многократно показват ниските резултати на българските ученици по отношение на функционалната грамотност. "Бях един от оценителите в последната PISA. Виждах как децата масово отговарят неправилно на елементарни задачи, като определяне на работно време, което е показателно за сериозния проблем с разбирането на прочетеното", споделя проф. Личева. Според нея е належащо програмите да се ориентират към развитие на мисленето и аналитичните способности на учениците.

Друг важен аспект, който проф. Личева обсъди, е въвеждането на нов предмет по родолюбие за българските училища в чужбина, обявено от министъра на образованието. Тя подчерта, че програмите по литература вече имат за цел да формират патриотична гордост у учениците, което само по себе си не е лошо. "Проблемът е, че живеем в 21-ви век и подобен подход често не стимулира толерантност към различията и осъзнаване на съвременните проблеми", допълни тя.

В предаването проф. Личева отбеляза, че младите хора често не откриват своите интереси и проблеми в старите литературни произведения, което води до липса на ангажираност и отдръпване от четенето.

Тя подчерта нуждата учениците, особено в ранна възраст, да имат достъп до текстове, които са съобразени с техните интереси и се отнасят до съвременната действителност. "Иначе няма как да ги спечелим за четенето. Винаги ще има процент деца, които вкъщи са насърчавани да четат и обичат литературата, но това не е достатъчно за масовото образование", поясни проф. Личева. Тя подчерта, че настояването за четене само на класически произведения често има обратен ефект.

"Ако искаме те да четат само класика, няма как да стане, много често ние ги отвращаваме от литературата и по-късно сме ги загубили."

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35