Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?" – изкуство в търсене на имигрантската идентичност

Снимка: goethe.de

По покана на Гьоте-институт екип от двама съвременни артисти – Красимира Буцева и Мартин Атанасов и социоложката д-р Марина Лякова започват в началото на тази година изследване на нагласите и преживяванията на българите живеещи в Германия. По време на теренното си проучване това лято тримата събират устни истории и документират публични и частни пространства. Всичко това става част от проекта "Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?", който от 12 ноември е представен с изложба в Гьоте-институт София.

Проектът включва аудио срещи с респондентите в изследването, визуална част, откриваща дискусия с д-р Лякова и още една с двамата артисти на 19 декември като част от финисажа.

Героите на проекта разказват за живота на българите от различен етнически и икономически произход в Германия. Споделят преживяванията си, свързани със заминаването, пристигането, адаптацията и ориентирането в германския начин на живот. В спомените им изпъкват основни теми за съвременното европейско общество - равноправност, права, трудова несигурност, интеграция.

Всеки от тримата автори на проекта има личен опит с имиграцията: Мартин Атанасов е визуален артист. Практиката му е свързана основно с фотографията и визуалната антропология. Работи в Чехия и България.

Красимира Буцева започва като визуален артист, но с годините се задълбочава все повече и в документалистиката. Напоследък работи много с текст и звук. Постоянно пътува между София и Лондон. Носител е на наградата База за 2022 г., а през 2024 г., заедно с фотографът Джулиан Шехирян, историчката Лилия Топузова и кураторът Васил Владимиров представлява България на 60-ото издание на Венецианското биенале с проекта "Съседите : Форми на травмите (1945-1989)".

Д-р Марина Лякова е социоложка, която от години работи и преподава в Германия. Фокусът на нейните изследвания е миграцията. Авторка е на първото мащабно академично изследване на българските имигранти в Германия.

Чуйте разговора с авторите на проекта


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Създаването на поредния филмов шедьовър" – дебютен роман на Том Ханкс

Американският актьор режисьор, продуцент и двукратен носител на "Оскар" Том Ханкс, дебютирал като писател със сборника с разкази "Рядък модел", се завръща в литературата с първия си роман. "Създаването на поредния филмов шедьовър" е многопластова история, която обхваща почти 80 години. Книгата нищи американската филмова индустрия днес, разказвайки за..

публикувано на 08.07.25 в 16:10

Още 15 минути

Ивона Иванова е млада, амбициозна и дръзка. Тя е силно повлияна от творчеството на американския художник и артист Анди Уорхол, към чиято прочута фраза: "В бъдеще всеки ще бъде известен за 15 минути", отпраща и заглавието. Картините ѝ, типично за стила на попарт, са много шарени и определено привличат вниманието. Кураторката Гергана Минкова..

публикувано на 08.07.25 в 14:56
Майя Славчева

Тийнейджърът в мен: Майя Славчева

Тя е от род на музиканти, свири на цигулка и учи оперно пеене. Завършва режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, но съдбата я отвежда на сцената на операта, където в Бургас поставя "Фауст", "Кармен", "Цигански барон", "Веселата вдовица", "Графиня Марица" и много други. Преподавател е в музикалното училище в морския град, където нейна ученичка е..

публикувано на 08.07.25 в 13:50

Графики на Георги Ашиков, събрани в изложбата "Жената като начало"

Георги Ашиков излага свои творби в изложбата "Жената като начало". 30 графики са подредени в галерийното пространство. Те са вдъхновени от жената като символ на живот.  Темата при изграждането на образите е романтиката и любовта. Мъжът също е застъпен в произведенията на художника. Той набляга на общуването между двата пола.  Усещането в..

публикувано на 08.07.25 в 13:05
Ивана Бодрожич

Ивана Бодрожич: Романът е за личния ни свят и обществото – тези неща винаги са свързани

На 24 юни в централата на Европейската банка за възстановяване и развитие се състоя ежегодната церемония по връчване на Наградата за литература на ЕБВР. Книги от 10 националности участваха във финалната права на конкурса. Три от произведенията достигнаха кратката листа за отличието: украинският роман "Забрава" от Таня Милярчук, хърватският роман..

публикувано на 08.07.25 в 12:30