Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?" – изкуство в търсене на имигрантската идентичност

Снимка: goethe.de

По покана на Гьоте-институт екип от двама съвременни артисти – Красимира Буцева и Мартин Атанасов и социоложката д-р Марина Лякова започват в началото на тази година изследване на нагласите и преживяванията на българите живеещи в Германия. По време на теренното си проучване това лято тримата събират устни истории и документират публични и частни пространства. Всичко това става част от проекта "Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?", който от 12 ноември е представен с изложба в Гьоте-институт София.

Проектът включва аудио срещи с респондентите в изследването, визуална част, откриваща дискусия с д-р Лякова и още една с двамата артисти на 19 декември като част от финисажа.

Героите на проекта разказват за живота на българите от различен етнически и икономически произход в Германия. Споделят преживяванията си, свързани със заминаването, пристигането, адаптацията и ориентирането в германския начин на живот. В спомените им изпъкват основни теми за съвременното европейско общество - равноправност, права, трудова несигурност, интеграция.

Всеки от тримата автори на проекта има личен опит с имиграцията: Мартин Атанасов е визуален артист. Практиката му е свързана основно с фотографията и визуалната антропология. Работи в Чехия и България.

Красимира Буцева започва като визуален артист, но с годините се задълбочава все повече и в документалистиката. Напоследък работи много с текст и звук. Постоянно пътува между София и Лондон. Носител е на наградата База за 2022 г., а през 2024 г., заедно с фотографът Джулиан Шехирян, историчката Лилия Топузова и кураторът Васил Владимиров представлява България на 60-ото издание на Венецианското биенале с проекта "Съседите : Форми на травмите (1945-1989)".

Д-р Марина Лякова е социоложка, която от години работи и преподава в Германия. Фокусът на нейните изследвания е миграцията. Авторка е на първото мащабно академично изследване на българските имигранти в Германия.

Чуйте разговора с авторите на проекта


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Къщите и хората" и техните архитектурни истории, побрани в изложба

"Има една приказка, че дяволът е в детайла… Богът е там. Точно там е вдъхновението, златната ръка и огънят на мерака, на това наистина да направиш нещо, да го пипнеш като хората, да видиш съвършенството", смятат Валентин Илиев и Розмари Де Мео, които са открили своето съвършенство в село Старо Стефаново. Тяхната история е една от седемте,..

публикувано на 07.07.25 в 10:38

Надя Петрова представя живопис в галерия "Видима" – Севлиево

Тази вечер от 18 ч. художничката Надя Петрова гостува в галерия "Видима" в град Севлиево. Галерията ще приюти специално избрани произведения, които авторката посвещава на своята дългогодишна приятелка и изкуствоведка Ирина Колбасова.  Петрова е едно от големите имена в българската съвременна живопис, а предстоящото събитие е първата от серия изложби..

публикувано на 07.07.25 в 09:17

III Международен балетен конкурс "Сара-Нора Прима" започва в Бургас

В Държавната опера в Бургас започва III Международен балетен конкурс "Сара-Нора Прима". Галаконцертът на конкурса ще се състои на 12 юли заедно с официалната церемония по награждаването.  На 13 юли предстои голям концерт на всички участници от Балетна академия SARA-NORA MASTER.  Чуйте повече за конкурса от председателя на журито Сара-Нора..

публикувано на 07.07.25 в 09:11

Пясъчни приказни герои

Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..

публикувано на 05.07.25 в 17:06

Тройният възел: Толстой – Чехов – Горки

На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването".  Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..

публикувано на 05.07.25 в 13:20