Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между четенето и разсъждаването: Защо е важно да осмисляме

От офисното безсмислие към личната свобода: Историята на Анна Димова

Снимка: Pixabay

По повод деня на четенето, организиран от фондация "Четене" в предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя един текст, който си заслужава да бъде чут и осмислен и мисли по темата.

Когато бях малка, нямаше много начини за забавление и децата доста четяха, включително и аз. В един период на моето юношество, когато четенето беше придобило особена сила над мен, баща ми, може би притеснен нещата да не излязат от контрол, ми цитира призив на покойния вече философ Исак Паси: "По-малко да четем, повече да разсъждаваме".

Впечатляващото за мен тогава беше, че тези думи бяха изречени от човек, през чиито ръце и съзнание бяха преминали огромни количества текстове.

Днес времената са други, книгата отстъпи назад и призивът да четем повече има съвсем различен, напълно понятен смисъл. И все пак, си заслужава да продължим да държим в ума си думите на Паси, изречени много преди да се сблъскаме с недобрите резултати на българските ученици на тестовете PISA. Важно е да знаем, че за да работят за нас книгите, които четем, е добре част от времето за четене да бъде отделено за по-задълбочено осмисляне и досътворяване на прочетеното.

Анна Димова, която преди години напуска работата си в голяма корпорация, за да скочи в неизвестното, напук на здравия разум, но спазвайки неписания закон за съхранение на душата, написа следните думи:

"Лъскавият корпоративен свят има една малка, мръсна тайна – зад луксозните офиси се крие опустошително усещане за безсмислие. Правиш някакви неща, които нито разбираш, нито харесваш. От тези неща всъщност никой няма реална нужда - и ти си напълно наясно с това, или поне смътно го подозираш. Обаче част от работата ти е да убедиш някакви хора, че имат неотложна нужда от безсмислените неща, които правиш, а и някак трябва да оправдаеш присъствието си в този офис - все пак ти плащат, за да имитираш смислена дейност. Който не го е правил никога, той не знае какво сизифовско, нечовешко усилие е това – нищо не изтощава душата така, както лъжата.

Край теб щъкат десетки като теб, също толкова опустошени от безсмислие - и всеки е уплашен до смърт да не би другите да прозрат ужасната му тайна. За да си придадат важност и да убедят себе си и света колко грандиозно значими неща правят, всички са страшно заети, винаги бързат, всичко е "супер спешно". "Спешността" е фундаментална част от офисната митология и бонтон – и никой НИКОГА не (си) задава въпроса кое точно налага вечно да работиш в истерия и срокове "от днес за вчера", при положение, че едно по-спокойно темпо е въпрос на малко организация и здрав разум. И разбира се, всеки се старае да изглежда максимално мрачен, изтощен и стресиран, за да не би някой да го заподозре в безделие, а оттам и в безсмислие. Живееш с хроничното усещане, че креативната ти енергия ежедневно изтича в някаква черна дупка и никога не се връща при теб, но си толкова отровен от всепроникващото усещане за безсмислие, че отдавна вече не вярваш, че някой се нуждае точно от твоето творчество.“

Анна Димова е една жена, която всяка година празнува своето самоосвобождение. Такъв текст може да напише човек, който не просто е прочел много книги преди това, но и е отделил време да разсъждава върху тях и да превърне част от мъдростта им в своя лична мъдрост.

Чуйте пълния текст в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05