"Това е стена" гласи мотото на "Литературни срещи есен 2024", в рамките на които в Национална галерия Двореца се проведе разговор с руския журналист и писател Михаил Зигар. Срещата модерира поетът и журналист Димитър Кенаров.
Зигар е бил военен кореспондент, работил за престижни руски медии. След нахлуването на Русия в Украйна журналистът инициира петиция, която е подписана от изявени хора на културата и науката в страната, а след това емигрира. Днес Зигар е колумнист на Der Spiegel и The New York Times, познат на българските читатели като автор на документалните книги "Империята трябва да умре", "Война и наказание", "Русия, една секунда преди Путин, или какво се обърка, как и защо".
Пред българската аудитория Зигар призна, че винаги е завиждал на лекотата, която имат в работата си писателите на художествена литература, но въпреки това не изпитва желание да пише фикция, тъй като намира историята и реалните събития за далеч по-невероятни.
"Документалната проза има много по-голяма сила да променя обществото. Историята е основата на всички наши мечти", казва Зигар. Трагедията на Русия, по думите на журналиста, е, че там единствената допустима история е имперската, в която няма други поводи за гордост освен насилието.
Относно "канселирането" на руската култура и класици като Достоевски, Зигар изрази мнение, че то "не е практично".
Работите на Достоевски са знакови за днешните нагласи в Русия. Живеещият в Русия руснак оправдава правото за нахлуване в Украйна с правото на Америка да нападне Ирак, обяснява журналистът, според когото това въплъщава дилемата на Разколников. Но дори и империалистът Достоевски е знаел, че престъплението води до наказание, добавя Зигар.
Целия репортаж от срещата с Михаил Зигар чуйте в звуковия файл:
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства "Тревненска школа" чрез обединението на властите и обществото за възстановяване на щетите и нормалния учебен процес. В предаването разговаряме с кмета на община Трявна Денчо Минев. "В трудни моменти се..
Забележителен ювелирно точен актьор и точен човек, с хапливо чувство за хумор и проницателни силни очи. Мъжкар, зад чието сурово излъчване се крие мекота. Респектиращ творец – изпълнителен и строг, но и безкрайно чувствителен. Сценичното му присъствие е винаги белязано с благородство, дълбочина и неподражаема сила. Един от онези актьори, за които няма..
Церемонията по връчването на наградите на Фондация "Стоян Камбарев" ще се състои тази вечер. Петима млади творци, номинирани в различни области на изкуството, ще се борят за голямата награда "Полет в изкуството". По традиция, победителят ще получи култовата статуетка на Кольо Карамфилов и парична награда от 10 000 лева . Всеки от останалите..
Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg