Литературният изследовател и издател Пламен Тотев посрещаме в студиото на "Артефир". Поводът е 20-годишнината на създаденото от него издателство – време, изпълнено с любов към книгите – и не само.
Тотев си спомня за първата книга, която издава още в 7 клас с циклостил и восъчна хартия. Става дума за преведена от него повест на Артър Конан Дойл.
Първата книга, която години по-късно издава със своето издателство, е "Пиратът папа" на Александър Парадис.
Тотев е съставител на антологии като "Обичам те" (световна любовна лирика) и "Да те жадувам" (българска любовна лирика). Автор е на книгите "За място на върха" (1994), "Българският блян по епопея" (1995), както и на редица учебни помагала по литература.
Гостът е носител на най-голямата литературна награда в Северна Македония за книгата си "Животът на класиката".
Като издател Тотев споделя, че е ставал свидетел на неочаквани успехи и неуспехи. Читателят, писателят и издателят в Тотев не се борят, а се сливат, споделя той.
Годишнината на издателството Тотев ще отбележи с една специална авторска книга, озаглавена "Ангел в нощта". В нея читателят ще открие истории и приятелства от професионалното битие на Тотев, който дълги години общува и работи с популярни музикални изпълнители.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
На днешния 1 май – Деня на труда – в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" по БНР, гост беше писателят Николай Терзийски , който разказа за своя роман "Родиния". Произведението, по думите на автора, е едновременно "книга пътуване" и "книга завръщане". То създава едно пространство, което едновременно е илюзионно и действително ,..
В събота, 3 май, от 19:00 часа в централната сграда на Художествената галерия в Казанлък ще се проведе лекция на тема " Иван Милев – по пътя на една мечта. 100 години по-късно" . Лектор ще бъде директорът на галерията д-р Пламен В. Петров. Събитието е част от програмата "Събота в галерията". След лекцията посетителите ще имат възможност да разгледат..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например хип-хоп културата – движение, естетика, светоусещане, зародило се още през 60-те и 70-те години на ХХ век в Щатите. Да бъдем дори още по-конкретни в примера си. Да вземам вербалното проявление на..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни 2025 година.. Идеята на организаторите е фестивалът да се провежда всяка година и да дава възможност на публиката в Стара Загора да гледа подбрани спектакли с..
Новоизлязлата монография "Българската драматургия" на чешкия професор и мисионер Франк Волман ще бъде представена на 30 април от 18.00 ч. в Музея на Драматичния театър – Пловдив. Това е първата систематизирана история на българската драматургия, написана преди близо 100 години. Задълбочено проучване на драмата и драматичния дискурс у нас за..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg