Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници.
Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова с усета на хрътка успява да проследи всички нишки от живота на Алфред Нобел, разказва в "Артефир" Елена Кръстева. В своето проучване писателката стига до подземията на Шведската академия и чрез архивите създава цялостна картина за епохата на Нобел – от дипломацията в Европа и света до бита и всекидневието на отделния човек.
Времето на Алфред Нобел е на прага между мрак и светлина – век на изобретенията. Той става изобретател, тръгвайки по пътя на своя баща Имануел Нобел – своеобразен луд гений, преминал през житейски възходи и падения.
Алфред е мечтаел да бъде поет и писател и без никаква претенция оставя такова наследство на човечеството, каквото друг не е оставял преди и след него, по думите на Кръстева.
Ученият е вярвал в добруването на човечеството и е бил убеден, че до 30 години след смъртта му войните ще изчезнат. За съжаление историята го опровергава.
Повече за невероятната съдба на загадъчния Нобел – чуйте в звуковия файл:
Дамян Дамянов е име, без което съвременната българска поезия не може да съществува. Той е роден на 18 чнуари 1935 година в Сливен. Поради печатна грешка някои хора смятат, че е роден на 13 януари. За първи път Дамянов публикува стихотворения през 1949 година. Завършва българска филология в СУ и през 60-те години работи във вестник..
Теодора Велева е вдъхновяваща млада дама – изискана, стилна, много начетена и остроумна, мислеща, вглъбена и образована в духа, аромата и прецизността на древните култури. Тя е чудесен възпитаник на НГДК, естет с нестандартно мислене. Неспирно учеща, натрупала дипломи, ей така между другото покрай заниманията с кризисен политически и какъв ли не..
75 години след смъртта на Джордж Оруел в "Terra Култура" прозвучава откъс от радиокомпозицията на Георги Марков на първа глава от романа "1984". Откъси от романа за Големия другар, както го нарича Марков, са излъчвани по BBC на български език всеки четвъртък. Със запис, съхранен в Златния фонд на БНР, се връщаме в 70-те години на ХХ век, за..
За "Лицемерието на властта" – книга , която прави философски, социологически и художествен по стил опит за осмисляне на причинно-следствените връзки в съвременната българска история, в "Terra Култура" разговаряме с нейния автор д-р Яни Киров . Книгата е историческа, но не в този смисъл, в който хората са свикнали да мислят за историята. Има..
Днес Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" организира ден на отворените врати, като до 14 ч. в Централното фоайе експерти ще представят на посетителите два изключително ценни ръкописа, свързани с глаголицата. Инициативата е част от поредица събития под наслов "Година на глаголицата", с които Библиотеката чества 1180 години от..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg