Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се вглеждаме в онова, което четем, в онова, което виждаме и което слушаме.
В рубриката "Въпреки мрежата" поканихме гл. ас д-р Радина Илиева, д-р Стамен Кънев и кураторката на Fake for/or Real Мария Боянова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, за да ни помогнат с примери от историята как да разпознаваме фалшификациите и манипулациите. В първата част на този разговор, втората можете да чуете на 29 ноември, става ясно, че истината винаги може да стане жертва, ако…
Провокацията като урок
Мария Боянова: "Изложбата е поделена в 6 глави, които проследяват примери за фалшификация от Античността, през Средновековието, през периода на великите географски открития, Просвещението, Векът на национализмите, Втората световна война, като стигаме до най-новото време – Епохата на постистината и основното послание на тази изложба е, че всяка епоха фалшифицира това, което е най-ценно за нея."
Радина Илиева: "Изложбата е един вид игра на илюзии, но важното тук е да уточним, че за да играем тази игра, ние предварително трябва да сме запознати с правилата ѝ, защото иначе изпадаме в клопката на дезинформацията и на фалшивата информация, която ни се подава.
Етнолозите споделят примери за това как буквално можеш да бъдеш изтрит от лицето на историята и че първата стъпка към фалшификацията е скриването на истината и още как един манипулиран документ от Средновековието може да се превърне в лост за управлението на една държава от църквата, например."
Едната лъжа води до друга лъжа
Стамен Кънев: "Основното послание на изложбата е да се търсят различни източници, не само да имаме доверие на един, и тук не става дума само за интернет и за сайтове… Става ясно, че през вековете е имало подобни фалшификации, докато някой не е решил да ги провери, в крайна сметка. Преди да се доверим на фактите, които са изнесени в някоя статия или в книга, е добре да разчитаме на обща култура и на нашата лична проверка..."
Радина Илиева: "Информацията трябва да бъде проверявана и да бъде търсена различната експертиза на специалисти от различни научни направления, защото, събирайки тяхното мнение, всъщност събираме информацията от всички страни и можем да разобличим лъжата /..../"
Мария Боянова: "Лабиринтът дава много възможности да избереш накъде да тръгнеш, никога не си сигурен, че ще стигнеш натам, накъдето си тръгнал, и дали ще намериш изхода – изложбата със знанието, което ни дава, трябва да ни представи инструментариума, чрез който да открием пътя си за изход от лабиринта."
Радина Илиева: "Нека да го кажем така – с фалшификациите няма да се спре, те ще продължат и занапред, но обнадеждаващото и положителното в случая е, а и изложбата го доказва даже, че в крайна сметка всяка една от тези фалшификации бива разкрита, т.е. рано или късно истината излиза наяве. Дори след векове."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Дом на европейската история, Брюксел и БНР
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg