Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се вглеждаме в онова, което четем, в онова, което виждаме и което слушаме.
В рубриката "Въпреки мрежата" поканихме гл. ас д-р Радина Илиева, д-р Стамен Кънев и кураторката на Fake for/or Real Мария Боянова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, за да ни помогнат с примери от историята как да разпознаваме фалшификациите и манипулациите. В първата част на този разговор, втората можете да чуете на 29 ноември, става ясно, че истината винаги може да стане жертва, ако…
Провокацията като урок
Мария Боянова: "Изложбата е поделена в 6 глави, които проследяват примери за фалшификация от Античността, през Средновековието, през периода на великите географски открития, Просвещението, Векът на национализмите, Втората световна война, като стигаме до най-новото време – Епохата на постистината и основното послание на тази изложба е, че всяка епоха фалшифицира това, което е най-ценно за нея."
Радина Илиева: "Изложбата е един вид игра на илюзии, но важното тук е да уточним, че за да играем тази игра, ние предварително трябва да сме запознати с правилата ѝ, защото иначе изпадаме в клопката на дезинформацията и на фалшивата информация, която ни се подава.
Етнолозите споделят примери за това как буквално можеш да бъдеш изтрит от лицето на историята и че първата стъпка към фалшификацията е скриването на истината и още как един манипулиран документ от Средновековието може да се превърне в лост за управлението на една държава от църквата, например."
Едната лъжа води до друга лъжа
Стамен Кънев: "Основното послание на изложбата е да се търсят различни източници, не само да имаме доверие на един, и тук не става дума само за интернет и за сайтове… Става ясно, че през вековете е имало подобни фалшификации, докато някой не е решил да ги провери, в крайна сметка. Преди да се доверим на фактите, които са изнесени в някоя статия или в книга, е добре да разчитаме на обща култура и на нашата лична проверка..."
Радина Илиева: "Информацията трябва да бъде проверявана и да бъде търсена различната експертиза на специалисти от различни научни направления, защото, събирайки тяхното мнение, всъщност събираме информацията от всички страни и можем да разобличим лъжата /..../"
Мария Боянова: "Лабиринтът дава много възможности да избереш накъде да тръгнеш, никога не си сигурен, че ще стигнеш натам, накъдето си тръгнал, и дали ще намериш изхода – изложбата със знанието, което ни дава, трябва да ни представи инструментариума, чрез който да открием пътя си за изход от лабиринта."
Радина Илиева: "Нека да го кажем така – с фалшификациите няма да се спре, те ще продължат и занапред, но обнадеждаващото и положителното в случая е, а и изложбата го доказва даже, че в крайна сметка всяка една от тези фалшификации бива разкрита, т.е. рано или късно истината излиза наяве. Дори след векове."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Дом на европейската история, Брюксел и БНР
"Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение". Това ангелско славословие огласило Рождественската нощ, като че ли най-добре разкрива същността на Христовото явяване в света. Няма нищо по-светло на небето от това да се слави Бог за всичките му благодеяния към човешкия род. Нима има нещо по-желано от мира на земята, който..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата така, че тя става разбираема и близка за хората. В интервю за предаването "Нашият ден" по повод Рождество Христово, д-р Каравълчева размишлява върху значението на този празник и неговия парадоксален..
Тази вечер, под патронажа на президента Румен Радев и съпругата му Десислава Радева, ще се проведе традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа". Събитието, което се организира за 22-ра поредна година, има за цел да подпомогне лечението на стотици български деца и да осигури модерна медицинска апаратура за детски отделения и клиники в..
Декември е месецът, когато магията на Рождество озарява всички домове, а една от основните задачи на журналиста Станчо Шукеров е да ни напомни, че Дядо Коледа наистина съществува. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели как е преминала най-важната нощ в годината за добрия старец и как му се струваме ние – хората. "Както винаги,..
За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg