Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност.
Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и член на Международния комитет на славистите.
Доц. Гранберг запознава слушателите на "Нашият ден" с новия научен международен проект, в който учени и студенти от Гьотеборгския университет дигитализират и изследват графитите в катедралата в Киев, писани на църковнославянски език със старобългарска азбука.
Целта на проекта е в условията на война да документира огромното количество стенописи чрез различни технологични средства. Най-ранните материали са от XI век, като се смята, че катедралата "Света София" е построена през 1011 година.
За студентите проектът представлява предизвикателство, но и прекрасна школа, смята доц. Гранберг.
"Езикът в този случай е инструмент за разбиране на човека през Средновековието – възможност студентите да видят комплексността на материала и човешките стойности зад него", подчертава доцентът.
Църковнославянският език е общ за православните християни и представлява голямо богатство не само за медиевистите, но и за съвременния човек, тъй като става дума за общи културни рамки, които са наднационални, по думите на доц. Гранберг.
Университетът в Гьотеборг има устойчиво сътрудничество със Софийския университет, с Института за литература към БАН, както и с Националния археологически институт с музей към БАН, изтъква доц. Гранберг
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg