Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност.
Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и член на Международния комитет на славистите.
Доц. Гранберг запознава слушателите на "Нашият ден" с новия научен международен проект, в който учени и студенти от Гьотеборгския университет дигитализират и изследват графитите в катедралата в Киев, писани на църковнославянски език със старобългарска азбука.
Целта на проекта е в условията на война да документира огромното количество стенописи чрез различни технологични средства. Най-ранните материали са от XI век, като се смята, че катедралата "Света София" е построена през 1011 година.
За студентите проектът представлява предизвикателство, но и прекрасна школа, смята доц. Гранберг.
"Езикът в този случай е инструмент за разбиране на човека през Средновековието – възможност студентите да видят комплексността на материала и човешките стойности зад него", подчертава доцентът.
Църковнославянският език е общ за православните християни и представлява голямо богатство не само за медиевистите, но и за съвременния човек, тъй като става дума за общи културни рамки, които са наднационални, по думите на доц. Гранберг.
Университетът в Гьотеборг има устойчиво сътрудничество със Софийския университет, с Института за литература към БАН, както и с Националния археологически институт с музей към БАН, изтъква доц. Гранберг
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик. Събитието е под егидата на Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио и Международния артцентър "Антино“ в Рим, в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския културен..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект" е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg