Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност.
Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и член на Международния комитет на славистите.
Доц. Гранберг запознава слушателите на "Нашият ден" с новия научен международен проект, в който учени и студенти от Гьотеборгския университет дигитализират и изследват графитите в катедралата в Киев, писани на църковнославянски език със старобългарска азбука.
Целта на проекта е в условията на война да документира огромното количество стенописи чрез различни технологични средства. Най-ранните материали са от XI век, като се смята, че катедралата "Света София" е построена през 1011 година.
За студентите проектът представлява предизвикателство, но и прекрасна школа, смята доц. Гранберг.
"Езикът в този случай е инструмент за разбиране на човека през Средновековието – възможност студентите да видят комплексността на материала и човешките стойности зад него", подчертава доцентът.
Църковнославянският език е общ за православните християни и представлява голямо богатство не само за медиевистите, но и за съвременния човек, тъй като става дума за общи културни рамки, които са наднационални, по думите на доц. Гранберг.
Университетът в Гьотеборг има устойчиво сътрудничество със Софийския университет, с Института за литература към БАН, както и с Националния археологически институт с музей към БАН, изтъква доц. Гранберг
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета" . Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те..
На 6 януари отбелязваме рождението на Христо Ботев, патрон на програма "Христо Ботев" на БНР. Гостът в "Нашият ден" е потомък на поета революционер – Боян Ботйов, правнук на генерал-лейтенант Кирил Ботев , който е един от тримата братя на възрожденския поет, публицист и революционер. Генерал-лейтенант Кирил Ботев е част от четата на своя..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg