От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел.
За очакваните решения и политики в Lege Artis разговаряме с д-р Петя Стратиева, председател на Национален алианс "Редки болести България".
Европейската седмица на редките болести цели да въоръжи пациентите и гражданските активисти с познания за работата и функционирането на институциите на ЕС, за да улеснят тяхното взаимодействие, пояснява д-р Стратиева.
Пациентите се срещат лице в лице с евродепутати, както и с представители на различни директорати към ЕК.
Конкретната цел за тази година е да бъде преодоляна заплахата от орязване на два важни европейски бюджета – този за здравеопазването и този за наука и изследователска дейност.
Д-р Стратиева изтъква, че България стартира 10-годишно европейско партньорство по редки болести, приобщавайки се към общите цели и стратегии в областта.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Евродепутатът Андрей Ковачев от Европейската народна партия проведе среща с представителите на пациентките организации в рамките на Европейската седмица на редките болести.
Ковачев подкрепя идеята за единна европейска стратегия за редките болести. Нужни ще бъдат средства и фондове. Затова ЕП за трета поредна година дава платформа на пациентите да запознаят институциите със своите идеи.
Основните отговорности за здравето носят националните правителства, подчертава Ковачев.
Целия коментар чуйте в звуковия файл:
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg