Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трафикът на хора и съвременното робство

Снимка: /@080020100.bg

През последните 10 години светът стана свидетел на неимоверно разрастване на две явления, тясно свързани помежду си – бежанските вълни и трафикът на хора. Нещастието на хората, търсещи убежище, е използвано от трафикантите на хора, за да печелят милиарди. Според ЕК трафикът на хора генерира приблизително 236 милиарда щатски долара годишно, а в робство живеят около 50 милиона души. Всяка година страните в ЕС отчитат над 7000 жертви на трафик на хора. През 2022 г. броят на регистрираните жертви достигна 10 093 като се предполага, че техният брой е много по-висок. По-голямата част от жертвите са жени и деца. Доскоро се говореше, че те са жертва най-вече на сексуална експлоатация, но все повече данни има и за робска експлоатация. Не липсват данни и за трафик на хора с цел търговия с органи. Като правило на жертвите се отнемат документите и телефоните като се ограничава и свободното им придвижване.

Даниела Савеклиева (вляво) и Цвета Николова
"Трафикът на хора е съвременният бич на обществото. И нямат значение полът, възрастта и расата. ... Самите мрежи са толкова усъвършенствани, че е много трудно да се достигне до организаторите и експлоататорите"
това каза Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ) в "Познати и непознати". Г-жа Савеклиева разказа и за два от последните случаи, в които Комисията е помогнала на жертви на трафик да се спасят от робство. Чуйте разговора в звуковия файл.


В борбата с трафика на хора държавите разчитат много и на гражданското общество. Една от глобалните неправителствени организации с представителство в 12 държави, вкл. и България, е Фондация А21. За дейността ѝ у нас разказва Моника Николова – директор за България.


От изключително значение в борбата с трафика на хора е превенцията. За нея и за личната отговорност на всички ни – с това продължи разговорът с г-жа Савеклиева.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анкета: Коледните празници през очите на децата

За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..

публикувано на 24.12.24 в 10:25
Сем. Гурдеви

Бъдни вечер у едно българско семейство

Тази вечер всяка запалена свещ разказва история, всяка песен сближава, а всяка звезда на небето носи обещание за топлина, обич и надежда. Бъдни вечер е смях около масата, глътка топъл шоколад, прегръдка, която не казва нищо, но значи всичко. Бъдни вечер е онова тихо чудо, което събира семейството заедно. Времето, когато домът блести не само от..

публикувано на 24.12.24 в 10:05
Магдалена Йоцова

Инициативата "Бъди човек" – да подариш надежда

Защо най-големият подарък на Коледа е това да бъдеш добър – разказва в "Нашият ден" Магдалена Йоцова от гр. Септември, която дарява надежда и топлина на нуждаещите се. Инициативата "Бъди човек" стартира преди около 10 години и обединява все повече съмишленици. Става дума за благотворителна кампания, в която самотните и бедни семейства,..

публикувано на 24.12.24 в 09:11

Коледният дух и Виена – традициите са всичко

Традиционно Виена привлича за декемврийските празници и посрещането на новата година стотици хиляди туристи от цял свят. Изборът на австрийската столица не е случаен, а изпълнен с достатъчно традиции и най-вече – съхранението им, което създава и магичния виенски празничен дух. Тръгваме по маршрута на коледните базари и големите тълпи, по..

публикувано на 24.12.24 в 08:45
Алек, Катя и Кристина Цанови с водещата Мария Мира Христова

Едно музикално семейство и мигът заедно

В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..

публикувано на 23.12.24 в 14:50