В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга?
Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в ефира на предаването интересната история зад псевдонима:
"Най-интересното е, че зад името Кармен Мола всъщност стоят трима мъже. Дълги години, след като излиза първата им книга, авторите не разкриват самоличността си. Всички смятат, че това е жена – университетска преподавателка. Книгите им дори се продават в специална книжарница, посветена на произведенията на жени – писателки, с цел да се насърчат жените в литературата.“
Тайната обаче бива разкрита през 2021 г., когато Кармен Мола получава престижната награда "Планета" за друг роман. Едва тогава става ясно, че зад псевдонима стоят трима испански сценаристи – Хорхе Диас, Агустин Мартинес и Антонио Мерсеро. "Те са телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Разкриха се, когато трябваше да приемат наградата и да си разделят 1 млн. евро", допълва Петрунова.
Криминалните трилъри на Кармен Мола, известни със своята мрачна и зловеща атмосфера, са по-кървави и по-страшни от обичайното, но винаги включват и социални теми. "Превеждам и чета много трилъри за удоволствие, но тези на Кармен Мола се отличават със своите жестокост и силен социален елемент", споделя преводачката.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg