"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. Tочно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове с публиката на същата дата, но през 1913-та. Тогава Пейо Яворов и Лора Каравелова гостуват на свои приятели, без да знаят, че това ще бъде последната им вечер заедно.
По време на събитието ще бъдат разказни любопитни факти и истории за тяхната вълнуваща връзка: кога се запознават, през какви трудности минават отношенията им, как свързват съдбите си, къде се намират техните софийски квартири, кои са близките им приятели, как преминава тяхното ежедневие, какво или кой застава помежду им, как се стига до фаталната развръзка и какви са последствията от нея.
Според Виктор Топалов фактът, че все още не можем да си обясним какво се е случило между поета и неговата любима Лора, ни кара да поддържаме мистерията и да не спираме да се ровим в историята. Неслучайно непосредствено след смъртта на дъщерята на Петко и Екатерина Каравелови липсата на отговори завладява всички печатни издания в цялата страна. Съвременниците на събитията от въпросната вечер до последно спорят, като дори се е стигало до скандали и конфликти по темата.
"Толкова години по-късно ние все още нямаме ясен отговор на това как приключва животът на Лора Каравелова, какви са били изцяло отношенията им. И докато не намерим отговор, е хубаво да мислим върху този въпрос и да си отговаряме сами за себе си. Затова в това събитие аз съм включил доста спомени на съвременници, на техни познати и приятели, както и сведенията, които свидетелите и близките дават пред следователите веднага когато започва делото след смъртта на Лора Каравелова, за да се опитаме ние – като едни аматьори разследващи – да си обясним какво точно се е случило и как така една от най-интересните, интелигентни, красиви, елегантни дами в София умира. Просто ей така, изневиделица. Поне за тези от нас, които не я познаваме, не познаваме толкова добре вътрешните ѝ чувства, макар че – както ще стане ясно и на събитието – тя многократно пред различни хора е споделяла, че може би, рано или късно, сама ще реши кога животът ѝ да приключи“, обясни в "Артефир" водещият и организатор на историческата беседа.
Защо малко след полунощ на 29 ноември 1913 година Лора Каравелова е пронизана от куршум? Кой в действителност дърпа спуска – самата тя или прочутият поет? Защо Яворов пише с трепереща ръка бележка с текст "Моята мила Лора се застреля сама. Ида и аз подир нея" и се прострелва в слепоочието – от чувство за вина или от тъга по своята Лора? Какво се е случило по време на заведеното дело срещу него и ще получат ли някога отговор неспирните въпроси?
Всичко това ще можете да чуете по време на беседата "Душата ми е стон", а още от загадките – в звуковия файл от Виктор Топалов.
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg