Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

Историческата беседа "Душата ми е стон" повдига завесата около мистерията за смъртта на Лора Каравелова

Снимка: Бохемска София

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. Tочно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове с публиката на същата дата, но през 1913-та. Тогава Пейо Яворов и Лора Каравелова гостуват на свои приятели, без да знаят, че това ще бъде последната им вечер заедно.

По време на събитието ще бъдат разказни любопитни факти и истории за тяхната вълнуваща връзка: кога се запознават, през какви трудности минават отношенията им, как свързват съдбите си, къде се намират техните софийски квартири, кои са близките им приятели, как преминава тяхното ежедневие, какво или кой застава помежду им, как се стига до фаталната развръзка и какви са последствията от нея.

Според Виктор Топалов фактът, че все още не можем да си обясним какво се е случило между поета и неговата любима Лора, ни кара да поддържаме мистерията и да не спираме да се ровим в историята. Неслучайно непосредствено след смъртта на дъщерята на Петко и Екатерина Каравелови липсата на отговори завладява всички печатни издания в цялата страна. Съвременниците на събитията от въпросната вечер до последно спорят, като дори се е стигало до скандали и конфликти по темата.

"Толкова години по-късно ние все още нямаме ясен отговор на това как приключва животът на Лора Каравелова, какви са били изцяло отношенията им. И докато не намерим отговор, е хубаво да мислим върху този въпрос и да си отговаряме сами за себе си. Затова в това събитие аз съм включил доста спомени на съвременници, на техни познати и приятели, както и сведенията, които свидетелите и близките дават пред следователите веднага когато започва делото след смъртта на Лора Каравелова, за да се опитаме ние – като едни аматьори разследващи – да си обясним какво точно се е случило и как така една от най-интересните, интелигентни, красиви, елегантни дами в София умира. Просто ей така, изневиделица. Поне за тези от нас, които не я познаваме, не познаваме толкова добре вътрешните ѝ чувства, макар че – както ще стане ясно и на събитието – тя многократно пред различни хора е споделяла, че може би, рано или късно, сама ще реши кога животът ѝ да приключи“, обясни в "Артефир" водещият и организатор на историческата беседа.

Защо малко след полунощ на 29 ноември 1913 година Лора Каравелова е пронизана от куршум? Кой в действителност дърпа спуска – самата тя или прочутият поет? Защо Яворов пише с трепереща ръка бележка с текст "Моята мила Лора се застреля сама. Ида и аз подир нея" и се прострелва в слепоочието – от чувство за вина или от тъга по своята Лора? Какво се е случило по време на заведеното дело срещу него и ще получат ли някога отговор неспирните въпроси?

Всичко това ще можете да чуете по време на беседата "Душата ми е стон", а още от загадките – в звуковия файл от Виктор Топалов.

Снимка –  "Бохемска София"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25