В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера.
Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл.
А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено приветства Тодор Мазаров, а Лиляна Барева пленява като Мими. Знаменитият баритон Михаил Люцканов пък се преобразява в ролята на Марсел, Асен Найденов ръководи хора и оркестъра на Софийската опера в първо действие на "Бохеми" от Пучини.
Оставаме на територията на Златния фонд на БНР, за да прекрачим отново прага на първия ни театър този път за спектакъл на "Тоска". 1972 година, маестро Руслан Райчев е на диригентския пулт. Питат го, кое гарантира успеха на даден спектакъл. Отговорът, както навярно се досещате е светкавичен и съвсем предсказуем: "Певците! Без добри певци, диригентът, колкото и добър да е не може да направи добър спектакъл. Винаги съм имал високи изисквания към певците. Не правех никакви компромиси с тях! Когато дирижирам, съм изцяло в тяхна услуга. Да могат те, не аз да заблестят на сцената! Да творят свободно на крилете на вдъхновението…" Без никакво съмнение артисти от ранга на Райна Кабаиванска и Джузепе Тадеи са окрилени от вдъхновението в легендарен спектакъл на Софийската опера, високо ценен и от самия Руслан Райчев. Операта разбира се е "Тоска". Тези, които са били там, знаят защо! Ще прозвучи второ действие- директният и безпощаден сблъсък между Тоска и Скарпия.
Към Райна Кабаиванска и Джузепе Тадеи се присъединява Джанфранко Чекеле като Каварадоси, хорът и оркестърът на Софийската опера обединени от диригентската палка на Руслан Райчев.
У нас "Тоска" е поставена за пръв път в Софийската опера през 1925. Пет години по-късно пак там е премиерата на "Турандот" – лебедовата песен на Пучини. Доверяваме се отново на Златния фонд на БНР. Слава Богу, има я звуковата памет съхранена за поколенията! Памет за великолепни спектакли, оставили публиката буквално без дъх. Като тъй чаканата премиера на "Турандот" през юни 1961 в Софийската опера. Превръща се в топсъбитие със силен отзвук. Никола Николов е несравним Калаф – роля, определяна като един от безспорните върхове в кариерата на прочутия певец. А красивият глас, стабилни височини, вродена музикалност и артистичен нюх за образа, споени с искреност и топлота привличат като магнит публиката. Юлия Винер намята мантията на жестоката принцеса Турандот. Катя Попова като Лиу постига едно от най-силните си преобразявания, а Никола Гюзелев е Тимур – царят на татарите.
Асен Найденов ръководи хора и оркестъра на Софийската опера.
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg