Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

| обновено на 28.11.24 в 09:39
Снимка: Pixabay

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis. Ето най-важното от съветите ѝ.

Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено важна за тези, които ще пътуват към топли дестинации или ще карат ски. В тези случаи е необходимо използването на висок слънцезащитен фактор – SPF 50+, заради промените в географската ширина и интензивността на слънцето в планинските условия.

Зимата изисква смяна на козметиката. Докато през лятото акцентът е върху леки текстури и хидратация, през студените месеци подходът е различен. За мазната кожа се препоръчва повече хидратация, за да се избегне дехидратацията от студа. При сухата кожа ключово е добавянето на липиди (релипидиране), които помагат за поддържане на кожната бариера. Най-честите кожни проблеми през зимата включват суха кожа на ръцете и атопичен дерматит, като професионалните екземи са особено разпространени.

За поредна година се провежда национална кампания за диагностика и превенция на професионалната екзема на ръцете. Тази инициатива, организирана за 16-и път, ще се проведе от 9-и до 13-и декември в шест града: Плевен, Русе, Варна, София, Пловдив и Стара Загора. Кампанията цели да помогне на хора с обриви или екзема, за които подозират, че са свързани с професията им.

Според доц. Казанджиева, най-честите професионални алергии се наблюдават при фризьори и маникюристи, които често работят с вода и химикали. Причините могат да варират – от използването на дезинфектанти до честото миене и подсушаване на ръцете. По време на кампанията специалисти ще помогнат за установяване на източника на проблема и ще дадат насоки за лечение и превенция.

Ако страдате от екзема на ръцете или имате подозрения, че проблемът е свързан с професионалната ви среда, можете да посетите най-близкия център в посочените градове. Диагнозата и препоръките могат да включват избягване на определени дразнители, смяна на професионалната среда или спазване на специфични правила за грижа.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49