Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и уважение.

За войната, за погледа върху нея отвън и отвътре, говорим с историците проф. Веселин Янчев и Стоян Тачев, автор на много книги за българската бойна слава, и с писателя Емил Андреев, с когото се спираме на по-малко артикулирания видински военен театър, но и на имена от изкуството като Андрей Николов, Бранислав Нушич, Цветан Радославов, Цончо Родев и др.

Професор Янчев говори за ролята на княз Александър Батенберг, за еманципацията на младата ни държава от зависимостите към големите империи около нас, но и за еманципацията на българската армия, оглавявана от капитани, защото руските офицери са изтеглени тъкмо преди войната поради конфликт на Батенберг с Руската империя. 

Стоян Тачев припомня най-важното сражение – това при Сливница, и разказва за героизма на войниците ни, но и за ситуацията в геополитически аспект около конфликта на Балканите. 

Емил Андреев обръща внимание на видинския боен театър и защитата на града от капитан Узунов, като се спира и на предизвиканите от войната произведения на Бранислав Нушич, на скулптурата на Андрей Николов – "Скърбящият воин", и най вече на патриотичния ентусиазъм на младия Цветан Радославов, съчинил на път към родината сегашния ни химн.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21