На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите.
"Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след многото обещания и клетви на насилниците, че "Това е за последен път". Обаче наистина никога не е за последен път. Няма да е за последен път и за жената – накълцана с макетен нож и пребита, докато 5 годишното ѝ дете е в съседната стая. Ден след като полицията го прибрала, тя се обадила с молба да пуснат партньора ѝ – насилник, защото "бил го направил в състояние на афект". Не знам дали тя осъзнава, че не е единствената жертва. По-скоро не, защото ако го разбираше, щеше да избяга от този човек на секундата – ако не заради себе си, то заради детето. Защото никое дете не трябва да расте в среда, която всеки ден го убеждава, че насилието е нормално. Не е! И никога не е за последен път!
За насилието срещу жени и деца говорихме в "Познати и непознати".
"До средата на ноември бяха над 2500 случаите, които са се обърнали само към нас" – казва Надежда Стойчева, психотерапевт и директор на фондация "Асоциация Анимус". "Броят им не само се увеличава заради бездействието на институциите, но се увеличават тежестта и жестокостта им. Беше създадена работна група, която предвиди координационен механизъм, който го работим от 2012 година. Той беше преработен с институциите, но продължава да седи заради съпротива на институциите и не се гласува в МС. Възмутена съм!" Още за несвършеното от институциите, за превенцията на явлението и за личната ни отговорност – чуйте в звуковия файл
Заради нарастването на проблема с домашното насилие, на 8 май тази година. Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца. Няколко дни след това в "Познати и непознати" подробно я обсъдихме с адв. Георги Еленков, директор "Политики за децата" и ръководител на Правната програма на Националната мрежа за децата.
"Към момента Директивата категорично не е транспонирана поради продължаващата тежка политическа криза и постоянния режим на предизборност и демагогия на политическите партии. В просъществувалото кратко 50-то НС, веднага след конституирането на комисиите му, ние от НМД изпратихме списък с 18 конкретни предложения за спешни реформи, свързани със системата за закрила на детето, с домашното насилие, детското и майчиното здраве, детското психично здраве, жилищната политика и т.н. Познайте колко от тези предложения бяха обсъдени поне веднъж. Отговорът е нито едно. Вместо това се наслушахме на дезинформация и демагогия за чуждестранни агенти и пр. В новия парламент отново ще опитваме да върнем диалога към важните проблеми за децата вкл. и към Директивата. Не се работи върху нейното транспониране... Няма ги 6-те милиона, които трябваше да бъдат заделени за Националната програма за защита от домашно насилие, няма я Националната информационна система ... Продължава регреса в системата за закрила на детето. Социалните работници са без необходимата подготовка и обезпеченост, прекалено натоварени са ... " Какво още каза адв. Еленков за насилието срещу жени и деца, за пробойните в системата по закрила и за търпимостта към явлението – чуйте още в звуковия файл.
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg