Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси?
Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината.
Коя истина обаче – тази, която нашето въображение си изгражда и държи на нейната правото, или тази, която се приема за всеобща и напълно реална?
Според Иво Топалов, автор на книгата "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света", а също така психолог и консултант по личностно развитие, любопитството ни към мистериите и загадките, към неразрешимото, идва от състоянието, до което тези явления ни водят. Те ни превръщат в малки смели изследователи, тръгнали да опознават света и чудесата в него, подобно на приказките с неочакван край.
В случая съвременните "приказки", които пише авторът, са съвсем реални истории, които в действителност са изумили света и са били своевременна сензация за всички таблоиди, социални мрежи, всевъзможни медии, малки и големи общества. В над 400 страници Иво Топалов изследва осемнайсет мистерии от нашето съвремие, плюс една специална допълнителна мистерия бонус, която е и своеобразен венец на цялото изследване. Всички представени истории, с изключение на една, са се случили през последните 120 години.
"Като издател на тази книга, аз я възприех като културен феномен от момента, в който Иво ме запозна с идеята. Защото именно книгата и начинът, по който той излага тези загадки от съвременни свят, сами по себе си бягат от лесното обяснение на нещата и ни гмуркат в една приказка с неочакван край, при който обаче неочакваното в края е, че отговор няма. Пътешествието може да продължи", каза в "Какво се случва" Александър Тренев.
"Не ни търсете и други загадки, които изумиха света", която ще се срещне с читателите си на 3 декември от 18:30 часа в Клуба на архитекта, не е просто сборник с мистерии, а тъкмо пътешествие из всички краища на света, включително и във виртуалното пространство, което заема все по-значима роля в нашия живот. Книгата дори осъществява диалог с читателите си, защото в нея са поместени QR кодове, с които всеки може да влезе в диалог с дигиталния свят и така да доразвие разказаната в произведението история.
Между страниците ѝ все пак става въпрос и за тайните чудеса на света – макар и подбраните примери да оставят следи след себе си и по този начин да успяват да докажат съществуването си, – така че не е пропусната и темата за възможността да съществуват извънземни цивилизации – именно на нея е посветена специалната бонус глава.
Информационният труд, в който се превръща "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света", подбужда страстта на човека към истината и му дава възможност да разшири познанията и културата си за съвременния свят.
"Книгата е възможност за саморефлексия. Като един от начините, по които може да се тълкува, е аз как бих се почувствал, ако се случа в дадена история. Изобщо тази част от нас, която се идентифицира в подобен случай, би била много провокирана от тази книга. От изследване на мистериите, когато попадне в ръцете на правилния читател, според мен тя спокойно може да се превърне в изследване на себе си", обясни авторът в ефира на програма "Христо Ботев" на БНР.
Изследването на Иво Топалов е наситено с истории за безследно изчезнали хора, крупни предприемачи, аферисти или просто обременени от грижи и тревоги личности със стремеж към любов, известност и признание. Всяка история обаче опира до това как човешкият ум си обяснява мистериозно, как се заражда любовта към знанието, какво подхранва любопитството ни и кое ни кара да изпадаме от крайност в крайност. Човешката природа е представена с всичките ѝ съществуващи противоречия, с вечната борба между тъмната и светлата страна на личността.
Налични са и разкази за различни културни феномени на нашето време, като например страстта да се поглъща максимално количество храна, или пък изцяло виртуални явления, като историята Цикада 3301, както и загадките за изчезналия самолет на Малайзийските авиолинии, за японеца, който промени света с идеите си и също изчезна, за Чудовището с 21 лица и за Къщата на наблюдателите.
Повече за неразрешимите загадки на нашето съвремие, които често се превръщат в медийни сензации, за това какво въобще разбираме под "загадка" и как определяме сензацията в една история, а и за всичко любопитно, замесено в книгата "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света" – можете да чуете от автора ѝ Иво Топалов и издателя Александър Тренев.
Снимки – ИК Световна библиотека
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg