Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Иво Топалов представя "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света" на 3 декември в Клуба на архитекта

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси?

Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината.

Коя истина обаче – тази, която нашето въображение си изгражда и държи на нейната правото, или тази, която се приема за всеобща и напълно реална?

Според Иво Топалов, автор на книгата "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света", а също така психолог и консултант по личностно развитие, любопитството ни към мистериите и загадките, към неразрешимото, идва от състоянието, до което тези явления ни водят. Те ни превръщат в малки смели изследователи, тръгнали да опознават света и чудесата в него, подобно на приказките с неочакван край.

В случая съвременните "приказки", които пише авторът, са съвсем реални истории, които в действителност са изумили света и са били своевременна сензация за всички таблоиди, социални мрежи, всевъзможни медии, малки и големи общества. В над 400 страници Иво Топалов изследва осемнайсет мистерии от нашето съвремие, плюс една специална допълнителна мистерия бонус, която е и своеобразен венец на цялото изследване. Всички представени истории, с изключение на една, са се случили през последните 120 години.

"Като издател на тази книга, аз я възприех като културен феномен от момента, в който Иво ме запозна с идеята. Защото именно книгата и начинът, по който той излага тези загадки от съвременни свят, сами по себе си бягат от лесното обяснение на нещата и ни гмуркат в една приказка с неочакван край, при който обаче неочакваното в края е, че отговор няма. Пътешествието може да продължи", каза в "Какво се случва" Александър Тренев.

"Не ни търсете и други загадки, които изумиха света", която ще се срещне с читателите си на 3 декември от 18:30 часа в Клуба на архитекта, не е просто сборник с мистерии, а тъкмо пътешествие из всички краища на света, включително и във виртуалното пространство, което заема все по-значима роля в нашия живот. Книгата дори осъществява диалог с читателите си, защото в нея са поместени QR кодове, с които всеки може да влезе в диалог с дигиталния свят и така да доразвие разказаната в произведението история.

Между страниците ѝ все пак става въпрос и за тайните чудеса на света – макар и подбраните примери да оставят следи след себе си и по този начин да успяват да докажат съществуването си, – така че не е пропусната и темата за възможността да съществуват извънземни цивилизации – именно на нея е посветена специалната бонус глава.

Информационният труд, в който се превръща "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света", подбужда страстта на човека към истината и му дава възможност да разшири познанията и културата си за съвременния свят.

"Книгата е възможност за саморефлексия. Като един от начините, по които може да се тълкува, е аз как бих се почувствал, ако се случа в дадена история. Изобщо тази част от нас, която се идентифицира в подобен случай, би била много провокирана от тази книга. От изследване на мистериите, когато попадне в ръцете на правилния читател, според мен тя спокойно може да се превърне в изследване на себе си", обясни авторът в ефира на програма "Христо Ботев" на БНР.

Изследването на Иво Топалов е наситено с истории за безследно изчезнали хора, крупни предприемачи, аферисти или просто обременени от грижи и тревоги личности със стремеж към любов, известност и признание. Всяка история обаче опира до това как човешкият ум си обяснява мистериозно, как се заражда любовта към знанието, какво подхранва любопитството ни и кое ни кара да изпадаме от крайност в крайност. Човешката природа е представена с всичките ѝ съществуващи противоречия, с вечната борба между тъмната и светлата страна на личността.

Налични са и разкази за различни културни феномени на нашето време, като например страстта да се поглъща максимално количество храна, или пък изцяло виртуални явления, като историята Цикада 3301, както и загадките за изчезналия самолет на Малайзийските авиолинии, за японеца, който промени света с идеите си и също изчезна, за Чудовището с 21 лица и за Къщата на наблюдателите.

Повече за неразрешимите загадки на нашето съвремие, които често се превръщат в медийни сензации, за това какво въобще разбираме под "загадка" и как определяме сензацията в една история, а и за всичко любопитно, замесено в книгата "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света" – можете да чуете от автора ѝ Иво Топалов и издателя Александър Тренев.

Снимки – ИК Световна библиотека

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лятна филмомания" в Банско

Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..

публикувано на 22.07.25 в 16:39

Троян и Габрово в творчески диалог чрез художничката Пепа Църова

Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни".   Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..

обновено на 22.07.25 в 12:01

Фестивалът "Дунавски вълни" стартира с богата програма във Видин

Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..

обновено на 22.07.25 в 11:15
Капка Касабова

Капка Касабова за новата си книга "Анима"

Капка Касабова израства в София. На 18-годишна възраст емигрира със семейството си в Нова Зеландия, където следва френска литература и започва да пише на английски език поезия, художествена проза и пътеписи. Името на Капка Касабова се свързва най-вече с балканската ѝ поредица с художествена документалистика, започваща с " Граница"  (2017). С тези си..

публикувано на 22.07.25 в 10:05

Изкуство и култура край морето: какво да видите днес в Балчик

Нашата колежка Димитрина Кюркчиева, която в момента се намира в Балчик, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" какви културни събития очакват жителите и гостите на морския град днес. По думите ѝ в момента в Балчик се провежда Седмицата на италианската култура, която бе тържествено открита в Двореца и ще продължи до 30 юли. В рамките на..

обновено на 22.07.25 в 09:18