"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света – мецосопраното Александрина Милчева. На 27 ноември тя навърши достопочтената възраст 90 години! Екипът ни я поздравява най-сърдечно и ѝ пожелава здраве и още много радости и, разбира се, ѝ благодаря за гостоприемната усмивка и топлнита, с която ни посрещна в дома си.
Роден в Смядово в семейство на свещеник, завършва гимназия в Шумен, пее в училищния хор. Започва кариерата си като хористка във Варненска, където особена роля в развитието ѝ има диригентът и композиторът Йоска Йосифов. Малко след това отива в София като солистка в Ансамбъла на радиото и учи пеене при известния вокален педагог Георги Златев-Черкин, а през 1960 година се връща като солистка във Варненската опера. това е и началото на нейната кариера продължила до 2008 г., когато са последните ѝ спектакли в Миланската скала и Тулуза. Именно Тулуза е мястото, което отваря врати за международната ѝ известност – през 1966 г. печели Голямата награда на международния конкурс там. Но! Това не ѝ помага в България, където ѝ създават множество спънки, включително ѝ отказват участие в Международния конкурс за млади оперни певци в София.
През 1968 г. Александрина Милчева се присъединява към състава на Софийската опера, а след 1970 г. светът говори за великолепния топъл, чувствен и дълбок глас на Александрина Милчева. Пее на много сцени като парижката Гран опера, Ковънт гардън, Метрополитън опера, Болшой театр, Арена ди Верона, Миланска Скала, Театро Колон - Буенос Айрес, Залцбургския фестивал, оперите в Барселона, Мадрид, Сан Франциско, Далад, Синсинати, Токио, Рио де Жанейро, Цюрих, Женева, Лозана, Хамбург, Бон и др. От 1977 г. е постоянна солистка на Виенската опера, където изиграва 168 спектакъла. На тази сцена, след един от спектаклите на "Кармен”, заедно с Пласидо Доминго, събират овациите на публиката близо 40 минути. Това събитие е второто по продължителност в историята на операта!
Освен музиката на Верди, Чилеа, Сен-Санс, Моцарт, Мусоргски, в предаването ви предлагаме пълен запис на операта "Кармен" от Жорж Бизе.
Изпълнителски състав:
• Кармен, циганка – Александрина Милчева (мецосопран)
• Дон Хозе, сержант – Никола Николов (тенор)
• Микаела, годеница на Хозе – Лиляна Василева (сопран)
• Ескамилио, тореадор – Никола Гюзелев (бас)
• Цунига, лейтенант – Павел Герджиков (бас)
• Данкайро, контрабандист – Вертер Врачовски (тенор)
• Ремендадо, контрабандист – Милен Паунов (тенор)
• Моралес, сержант – Георги Генов (баритон)
• Фраскита, циганка – Цветана Аршинкова (сопран)
• Мерцедес, циганка – Стефка Попангелова (мецосопран)
Детски хор "Бодра смяна"
Хор и оркестър на Софийската опера
Диригент – Иван Маринов
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg