Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александрина Милчева на 90 години

Снимка: Ани Петрова

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света – мецосопраното Александрина Милчева. На 27 ноември тя навърши достопочтената възраст 90 години! Екипът ни я поздравява най-сърдечно и ѝ пожелава здраве и още много радости и, разбира се, ѝ благодаря за гостоприемната усмивка и топлнита, с която ни посрещна в дома си.

Роден в Смядово в семейство на свещеник, завършва гимназия в Шумен, пее в училищния хор. Започва кариерата си като хористка във Варненска, където особена роля в развитието ѝ има диригентът и композиторът Йоска Йосифов. Малко след това отива в София като солистка в Ансамбъла на радиото и учи пеене при известния вокален педагог Георги Златев-Черкин, а през 1960 година се връща като солистка във Варненската опера. това е и началото на нейната кариера продължила до 2008 г., когато са последните ѝ спектакли в Миланската скала и Тулуза. Именно Тулуза е мястото, което отваря врати за международната ѝ известност – през 1966 г. печели Голямата награда на международния конкурс там. Но! Това не ѝ помага в България, където ѝ създават множество спънки, включително ѝ отказват участие в Международния конкурс за млади оперни певци в София.

През 1968 г. Александрина Милчева се присъединява към състава на Софийската опера, а след 1970 г. светът говори за великолепния топъл, чувствен и дълбок глас на Александрина Милчева. Пее на много сцени като парижката Гран опера, Ковънт гардън, Метрополитън опера, Болшой театр, Арена ди Верона, Миланска Скала, Театро Колон - Буенос Айрес, Залцбургския фестивал, оперите в Барселона, Мадрид, Сан Франциско, Далад, Синсинати, Токио, Рио де Жанейро, Цюрих, Женева, Лозана, Хамбург, Бон и др. От 1977 г. е постоянна солистка на Виенската опера, където изиграва 168 спектакъла. На тази сцена, след един от спектаклите на "Кармен”, заедно с Пласидо Доминго, събират овациите на публиката близо 40 минути. Това събитие е второто по продължителност в историята на операта!



Освен музиката на Верди, Чилеа, Сен-Санс, Моцарт, Мусоргски, в предаването ви предлагаме пълен запис на операта "Кармен" от Жорж Бизе.

Изпълнителски състав:
• Кармен, циганка – Александрина Милчева (мецосопран)
• Дон Хозе, сержант – Никола Николов (тенор)
• Микаела, годеница на Хозе – Лиляна Василева (сопран)
• Ескамилио, тореадор – Никола Гюзелев (бас)
• Цунига, лейтенант – Павел Герджиков (бас)
• Данкайро, контрабандист – Вертер Врачовски (тенор)
• Ремендадо, контрабандист – Милен Паунов (тенор)
• Моралес, сержант – Георги Генов (баритон)
• Фраскита, циганка – Цветана Аршинкова (сопран)
• Мерцедес, циганка – Стефка Попангелова (мецосопран)
Детски хор "Бодра смяна"
Хор и оркестър на Софийската опера
Диригент – Иван Маринов

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 декември 2024

1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...

публикувано на 29.11.24 в 11:42

Есенно издание "Културама в музея"

Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..

публикувано на 28.11.24 в 11:25

Есенни джаз скици: авторски концерт на братя Владигерови

Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..

публикувано на 28.11.24 в 07:50