От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата". Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата.
"За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10 премиерни филма, както и класики от света на приключенското и екстремно кино", казва Стоева.
По повод фестивала у нас със своите филми ще гостуват световноизвестни личности, които не си поставят граници и не се плашат от предизвикателствата на природата – Бертран Делапиер и Тибо Катлен (Франция), Томас Хубер (Германия) и Герлинде Калтенбрунер (Австрия).
От българска страна участие в програмата ще вземат Виктор Варошкин с филм за покоряването на Доломитите, както и Стефан и Максим Иванови, прекосили Северния ледовит океан.
Тридневната програма на фестивала може да намерите тук.
Фестивалът "Дни на предизвикателствата" подкрепя различни природозащитни каузи, които ще бъдат застъпени по време на отворен брифинг с участието на Асоциация на парковете в България (АПБ), Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Българска фондация биоразнообразие (БФБ), Българска асоциация ски свободен и екстремен стил (БАССЕС).
Във вечерта на откриването от 18:05 ч. сдружение "За земята" ще отбележи 25 години след първите почиствания на високите ни планини с филма "ИзЧисти планините".
По думите на Стоева в рамките на фестивала ще бъдат раздадени наградите на Българската федерация по катерене и алпинизъм и ще се проведе академия по първа помощ.
Програмата на фестивала включва и прожекции с вход свободен до 18 ч.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg