Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който бъдещите поколения ще усещат все по-силно.
"Темата за климата винаги е била важна, но в последните две-три години тя става все по-значима. За мен тя се превръща в начин на живот и мисия", споделя Илияна. За да повиши информираността на обществото, тя участва активно в различни инициативи, насочени към младите хора. "Важно е да разберем, че това не е проблем на хартия. Това е реален въпрос, с който трябва да сме запознати, за да знаем как да се справим."
Един от проектите, с които тя особено се гордее, е ескейп стая на тема климатични промени, създадена в Стара Загора. Със съдействието на екип от съмишленици, тя успява да привлече вниманието на младите хора чрез интерактивен подход. "Целта ни беше да съчетаем забавлението с ученето. Участниците научават за причините, последиците и решенията на климатичните проблеми, докато се забавляват."
Ескейп стаята е разположена в Международния младежки център в Стара Загора и е достъпна за всички желаещи. "Това е проект, който ще продължи да бъде устойчив, и се надявам да вдъхнови още хора."
След като завършва образованието си в Германия, където се запознава със системното знание за екологията, Илияна се завръща в България, заредена с идеи. "В Германия подходът беше по-различен – обединяваха се различни аспекти на един проблем, а това ми даде перспектива как да комуникирам тези теми достъпно." Един от резултатите е проектът на фондация "Европейски институт", където тя създава интерактивен наръчник за климатичните промени. "Чрез игри и симулации успяхме да покажем връзката между различните проблеми. Това беше уникален начин да предадем темата."
Илияна обръща внимание и на социалните аспекти на климатичните промени. На 6 декември тя ще бъде част от първата паневропейска конференция за енергийна солидарност. Проектът "Солидарност за енергия" акцентира върху въздействието на енергийния преход върху необвързаните жени, разгледано през призмата на международното право за човешките права.
"Като човек от Стара Загора усещам непосредствено всички аспекти на енергийния преход. Закриването на тецовете ще засегне цели семейства и се надявам да бъдат предложени адекватни решения", отбелязва тя с притеснение, но и с надежда за ефективни политики.
Семерджиева вярва, че темата за климата може и трябва да бъде представяна по интересен и достъпен начин, за да достигне до повече хора. "Чувствам отговорност и свързаност с тези, които искат да разберат и да бъдат част от решението. Моята мисия е да бъда мост между знанието и действието."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg