Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДАФНИ с девета поредна изложба

| обновено на 04.12.24 в 11:36 | Интервю

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. 

"Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува девет години", разказва Христина Грозданова. Дружеството обединява хора с общи философски и художествени разбирания, всички вдъхновени от красотата на природата. Артистите, участващи в ДАФНИ, са не само творци, но и активисти, ангажирани с каузи за опазване на околната среда.

Ежегодно дружеството организира поне една изложба, както и разнообразни ателиета и работилници за деца и младежи. "Това е възможно благодарение на хората в организацията, които са готови да работят безплатно, за да разпространяват своите идеи и да вдъхновяват обществото", отбелязва Грозданова.

Особено място в дейността на ДАФНИ заема научната илюстрация. Основоположниците на дружеството – Асен Игнатов, Георги Пчеларов и Деница Пенева – са сред най-активните членове, които със своята работа вдъхновяват младите художници. Всеки от тях има значителен принос в научната сфера и изкуството.

В Националната художествена академия вече съществува магистърска програма за научна илюстрация, която продължава да развива и насочва талантливи автори. Според Грозданова много от ранните участници в ДАФНИ, започнали творческия си път в Академията, изразяват благодарност към професори като Виктор Паунов, които са ги мотивирали да поемат по този път.

Годишната изложба на ДАФНИ, традиционно провеждана през декември, служи като равносметка за постигнатото през изминалата година. Посланието на изложбата е свъразно с горите, като творбите предават послания за тяхното опазване чрез уникалния поглед на всеки художник.

"Част от авторите рисуват дървета, други – животни и обитатели на горите, като създават произведения, които са разбираеми и достъпни за широката публика", споделя Грозданова. 

Изложбата ще бъде отворена за посетители от 7 декември 2024 г. до 11 януари 2025 г

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08