"Никола Гюзелев – гласът, който вае живот в изкуството" е изложба в галерия "Средец" с творби на оперния бас и академичен художник, посветена на 10 години от неговата смърт.
Изложбата е организирана от фондация "Никола Гюзелев", Биенале "Артемидия" - Рим, заедно с галерия "Средец" и с подкрепата на Министерството на културата на България.
Гласът на Никола Гюзелев съпътства нарисуваните от него картини, подредени в столичната галерия.
В интервю за "Артефир" от вечерта на откриването (3 декември) проф. Аксиния Джурова, куратор на изложбата, заявява, че двата таланта на художника и певец Никола Гюзелев през целия му живот вървят ръка за ръка. Още на 16 години Гюзелев получава голяма награда заради арията на Иван Сусанин, но решава да учи в Националната художествена академия, където гласът му изпълва ателиетата на неговите преподаватели.
След това оперното изкуство надделява, но певецът не спира да рисува. Професорите по живопис в НХА вярват в световния талант на двама свои ученици – Христо Явашев - Кристо и Никола Гюзелев, разказва проф. Джурова.
Приживе самият Гюзелев казва: "Няма ясна граница между отделните съществувания на изкуството. Когато средствата на едното са изчерпани, другото се притичва на помощ. Важното е да пресъздадеш персонажа, както ти искаш, за да живееш с него. Лично аз дължа много на живописта, що се отнася до сценичното поведение на образа. Следя тялото си, ръцете си, походката си, гласа си – всички компоненти на артистичната игра с окото на художник – сякаш рисувам в този момент."
Творбите в изложбата са взети от дома на Анна Мария Гюзелева и не представят изцяло художника, уточнява проф. Джурова. Тя допълва, че почти всички картини, рисувани от Гюзелев, са психологически автопортрети и портрети.
Повече за големия български артист и изложбата чуйте в звуковия файл:Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика. Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..
Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..
Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..
Събитието "Да поЧетем 24 май" ще срещне на емблематичния столичен площад "Славейков" граждани, писатели и книжари в Деня на българската писменост. Симона Василева , един от организаторите, разказва в "Артефир" за мултижанровия фестивал, който ще превърне софийския площад в читалня на открито. На 24 май от 16 ч. ще започне фестивалът "Да..
Къде е мястото на машините в нашия живот? Нова книга " Машините и хората " от поредицата " Философски закуски " ще провокира разговори и размисли по един от най-актуалните въпроси на съвремието. Забавно поднесени от Бриджит Лабе и Пиер-Франсоа Дюпон-Бьорие с остроумните илюстрации на Жак Азам, историите в книгата, както впрочем във всяка..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg