Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" осъществява своята мисия във времето и пространството вече 146 години.
С какви мисли посрещаме празника и какво кодираме в бъдещето – в навечерието на годишнината в "Terra Култура" разговаряме с проф. д-р Красимира Александрова, директор на НБКМ.
"Националната библиотека е жив организъм, който диша с ритъма на времето, в което живеем. Това е поредица от предизвикателства, преодолени и предстоящи", заявява проф. Александрова.
Равносметката за изминалата година е позитивен повод за удовлетворение, по думите на директора. С над 92 000 повече са заетите документи през 2024 година – доказателство, че българинът чете и се интересува от написаното. Ежедневно в библиотеката присъстват млади хора, които работят, четат искат да знаят, споделя още проф. Александрова и допълва, че НБКМ се стреми да обновява технологично средата си.
"Библиотеката е едно от местата, в които няма как да се лишим от експерти – библиотекари, архивисти, специалисти от различни области, които обезпечават процесите, които осъществяваме", казва проф. Александрова.
Библиотеката не е просто хранилище, а лаборатория на духа. Тя е една от най-устойчивите институции в човешката история и ще продължи да съществува, по думите на госта.
Що се отнася до нуждите на Националната библиотека, проф. Александрова заявява, че за да процъфтява дейността ѝ, за да се осъществяват нейните функции, е необходима допълнителна сграда.
В края на разговора отправяме покана към слушателите за утрешния поразник. В 10:45 ч. ще бъдат положени венци на паметника на Светите братя пред НБКМ, а в 11 ч. в Централното фоайе на библиотеката ще бъде открита изложбата "От киноцентъра до музейната витрина".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга Токарчук. Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg