Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" осъществява своята мисия във времето и пространството вече 146 години.
С какви мисли посрещаме празника и какво кодираме в бъдещето – в навечерието на годишнината в "Terra Култура" разговаряме с проф. д-р Красимира Александрова, директор на НБКМ.
"Националната библиотека е жив организъм, който диша с ритъма на времето, в което живеем. Това е поредица от предизвикателства, преодолени и предстоящи", заявява проф. Александрова.
Равносметката за изминалата година е позитивен повод за удовлетворение, по думите на директора. С над 92 000 повече са заетите документи през 2024 година – доказателство, че българинът чете и се интересува от написаното. Ежедневно в библиотеката присъстват млади хора, които работят, четат искат да знаят, споделя още проф. Александрова и допълва, че НБКМ се стреми да обновява технологично средата си.
"Библиотеката е едно от местата, в които няма как да се лишим от експерти – библиотекари, архивисти, специалисти от различни области, които обезпечават процесите, които осъществяваме", казва проф. Александрова.
Библиотеката не е просто хранилище, а лаборатория на духа. Тя е една от най-устойчивите институции в човешката история и ще продължи да съществува, по думите на госта.
Що се отнася до нуждите на Националната библиотека, проф. Александрова заявява, че за да процъфтява дейността ѝ, за да се осъществяват нейните функции, е необходима допълнителна сграда.
В края на разговора отправяме покана към слушателите за утрешния поразник. В 10:45 ч. ще бъдат положени венци на паметника на Светите братя пред НБКМ, а в 11 ч. в Централното фоайе на библиотеката ще бъде открита изложбата "От киноцентъра до музейната витрина".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg