Световният ден на тангото, 11 декември, ще бъде отбелязан в България с концерт. Датата е избрана неслучайно. На нея са родени две от най-големите икони на танго музиката – легендарният певец Карлос Гардел и виртуозният цигулар Хулио Де Каро.
В София честването на този ден започва преди 20 години и постепенно се превръща в значимо културно събитие, събирайки почитатели на тангото от страната и чужбина. Специален гост на концерта е бандонеонистът Омар Маса.
Програмата ще пренесе публиката в страстния свят на тангото с класически произведения на жанра, шедьоври на великия Пиацола и авторски композиции на Омар Маса.
Музикалните изпълнения, освен на Маса, ще бъдат от "Кварто квартет" – Иван Пенчев (цигулка), Светлана Станчева (цигулка), Татяна Тодорова (виола) и Димитър Тенчев (виолончело). Към него ще се присъединят Мартина Табакова (пиано) и Калина Андреева (контрабас).
Аржентинският бандонеонист Омар Маса, изпълнител и композитор на танго и танго нуево, е носител на множество награди. Неговите изяви са обявени от аржентинското Министерство на външните работи за "културно и артистично значими за Аржентина".
Омар Маса е работил с някои от най-изтъкнатите световни изпълнители, сред които Пласидо Доминго, Йонас Кауфман, Даниел Хоуп, Пакито Д’Ривера и др. Свирил е в прочути концертни зали като Концертгебау Амстердам, Театро Колон в Буенос Айрес, Берлинската филхармония, Линкълн център в Ню Йорк и др. Смятан е за негласния наследник на Пиацола заради способността му да комбинира автентичния звук на тангото с елементи на съвременната класическа музика.
Омар Маса е и единственият музикант, на когото е било позволено да свири на бандонеона на Астор Пиацола след лична покана от семейството на Пиацола.
Концертът ще се състои на 11 декември в зала "България".
Подробностите за концерта са в разговора на Велин Манов в "Артефир" с пианистката Мартина Табакова и организатора Иво Парушев.
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg