Световният ден на тангото, 11 декември, ще бъде отбелязан в България с концерт. Датата е избрана неслучайно. На нея са родени две от най-големите икони на танго музиката – легендарният певец Карлос Гардел и виртуозният цигулар Хулио Де Каро.
В София честването на този ден започва преди 20 години и постепенно се превръща в значимо културно събитие, събирайки почитатели на тангото от страната и чужбина. Специален гост на концерта е бандонеонистът Омар Маса.
Програмата ще пренесе публиката в страстния свят на тангото с класически произведения на жанра, шедьоври на великия Пиацола и авторски композиции на Омар Маса.
Музикалните изпълнения, освен на Маса, ще бъдат от "Кварто квартет" – Иван Пенчев (цигулка), Светлана Станчева (цигулка), Татяна Тодорова (виола) и Димитър Тенчев (виолончело). Към него ще се присъединят Мартина Табакова (пиано) и Калина Андреева (контрабас).
Аржентинският бандонеонист Омар Маса, изпълнител и композитор на танго и танго нуево, е носител на множество награди. Неговите изяви са обявени от аржентинското Министерство на външните работи за "културно и артистично значими за Аржентина".
Омар Маса е работил с някои от най-изтъкнатите световни изпълнители, сред които Пласидо Доминго, Йонас Кауфман, Даниел Хоуп, Пакито Д’Ривера и др. Свирил е в прочути концертни зали като Концертгебау Амстердам, Театро Колон в Буенос Айрес, Берлинската филхармония, Линкълн център в Ню Йорк и др. Смятан е за негласния наследник на Пиацола заради способността му да комбинира автентичния звук на тангото с елементи на съвременната класическа музика.
Омар Маса е и единственият музикант, на когото е било позволено да свири на бандонеона на Астор Пиацола след лична покана от семейството на Пиацола.
Концертът ще се състои на 11 декември в зала "България".
Подробностите за концерта са в разговора на Велин Манов в "Артефир" с пианистката Мартина Табакова и организатора Иво Парушев.
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg